Kummaline hall katt imiku keelel 17.01.16 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Mil lapsel tulid november lõpus keelele kummalised hallid laigud (keskelt tumedamad). Eemakdasin need detsembri keskel Pierre mineraalvee ja sõrme ümber mähitud marliga. Nüüd see "katt" on tulnud tagasi. Lisasin manusesse ka pildi sellest. See näeb välja nagu hall karvane hallitus. Keelelt seda eemaldada on väga raske, kuna see on nii kõvasti seal kinni, aga kui seda pisut hõõruda, siis tulevad hallid tükid keele pealt lahti. Millest see võib tulla? Laps saab kuu lõpus alles kolme kuuseks. Mis asi see võiks olla ja kuidas sellest lahti saab? Laps on muidu terve ja tubli.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kõige sagedasem keelekatu põhjus imikutel on soor, mille tekitajaks on pärmiseen. Soori katt on tavaliselt valget värvi. Kui soori on ainult keelel, siis ei peagi ravima, võib keelt puhastada mineraalveega ja lapse lutte keeta. Laialdasema soori korral kasutatakse retseptiga väljakirjutatud ravimeid.
Pildi peal ja ka Teie kirjelduse järgi tundub olevat katt hall. Üheks võimalikuks põhjuseks on karvase keele sündroom. See on harvaesinev iseparanev ja healoomuline seisund. Selle sündroomi korral toodab keel palju keratiini ja see tekitabki värvilise katu. Kattu võib mehhaaniliselt ehk siis nö ärakraapimisega puhastada, aga see tekib tagasi. Mingi aja möödudes võib katt iseeneslikult kaduda.
Lisan vastusele lingi, kus 2-kuusel beebil diagnoositi karvase keele sündroom ja mille pilt sarnaneb Teie lapse omaga http://sciencescript.org/josh/archives/61

Lugupidamisega,
Tiia Voor