Imiku kukkumine 06.12.15 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Meie 5 kuune laps kukkus neljapaeval diivanilt puup6randale ( u.50 cm k6rguselt). Nuttis u. minut aega ja rahunes. Andsin kohe rinda, kuid piim tuli valja. Kaitumine oli tavaline, parast s6i korralikult ja sooki valja ei ajanud. Kaisime EMOs, kus teda vaadeti labi kui pilte/uuringuid ei teinud. Oeldi, et vast on ok.
Laupaeval tekkis korralik nohu ja korra oksendas. Laps endiselt r6msameelne. Siiski tunnen muret, et ei n6udnud lapsele uuringuid. Kardan sisemist hematoomi, mille tunnuseid v6ivad hiljem avaldada. Mida teha, kaia veel kord EMOs ja paluda uuringuid teha?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!
Väga kahju, et viiekuune imik maha diivanilt kukkus. Olen hoopis rohkem mures sellepärast, miks imik kukkus - oli ta järelvalveta, st üksi diivanil.
Kui lapsel ei ole peas suurt muhku, pea katsumine on valutu, lapse käitumine tavapärane, pupillid on ühesuurused, jalad-käed liiguvad nagu tavaliselt ja ta ei oksenda korduvalt, siis suure tõenäosusega pole vaja teha uuringuid. Une- ja ärkveloleku režiim peaks olema samasugune nagu enne kukkumist, kuigi pärast traumat võib laps magada tavapärasest veidi rohkem. Arst on Teie lapse üle vaadanud ning ei leidnud traumajälgi, siis usun, et muretsemiseks pole põhjust.
Kui kahtlustatakse rasket traumat (korduv oksendamine, teadvushäire, suur verevalum-muhk, liigutusmustrite häirumine), siis tehakse kompuuteruuringu, mis aga on suure kiirguskoormusega.
Jälgige oma last vähemalt 2 ööpäeva. Pärast traumat vajab laps rahulikumat režiimi. Kui lapsega mängite, siis ärge hüpitage ega tehke kiireid liigutusi.
Kõige parem oleks, kui lastega selliseid kukkumisi ei juhtuks. Traumade ennetamine on tuhat korda kasulikum, kui pärast nende tagajärgedega tegelemine ja muretsemine.

Lugupidamisega,
Tiia Voor