Muutus imiku kakamises 30.10.15 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Laps on 1,5 kuune. Alates umbes nädala vanuselt on tal gaasivalud. Laps saab ainult rinnapiima. Espumisan leevendab veidi, enda menüüst olen välja jätnud nisujahu, piimatooted, muna, kartuli, pähklid, kakao, enamus köögivilju (tekitavad mul gaase), valget suhkrut, pärmi ja äädikat ei tarbi juba varasemalt. Laps kakas regulaarselt ja rohkelt iga päev kas korra või kaks, kaka oli vedelapoolne kollane. Viimati kakas ta aga 4 päeva tagasi hommikul. Hakkasime päev varem talle gaaside vähendamiseks tegema jalamassaazi. Mul endal ilmnesid sama päeva õhtul haiguse sümptomid (kurguvalu, halb enesetunne). Viimased kaks päeva on gaaside nutt olnud oluliselt hullem kui enne seda. Eilse õhtust annan mõlemat rinda (kuna eile tundus, et piima tekib rindadesse vähem kui varem), varem ühte. Tervisepüramiidi D-vitamiini oleme andnud viimased kaks päeva. Muid muudatusi ei ole olnud. Ravimteedest joon peamiselt kummeli- ja pärnaõieteed.
D-vitamiini olen andnud lõuna paiku, aga gaasinutud on olnud juba enne seda hommikul. Varasemalt olid gaasinutud leebemad ja pärastlõunal/õhtupoolikul.
Millest võib olla tingitud selline äkiline muutus kakamises (varem kakas iga päev, nüüd pole üldse enam kakanud, lisaks teeb puuksude väljutamine teeb rohkem häda)?
Mida ja millal peaks ette võtma, et lapse kakamist soodustada/stimuleerida?

Tänud ette!

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Ainult rinnapiima saav laps võib kakada väga erinevalt, mõnikord kakab pärast igat toidukorda, aga on ka lubatud, et laps kakab vaid paar korda nädalas. Kuna Teile endale tundub, et rinnapiima hulk on vähenenud, siis harvem kakamine võib olla tingitud ka väiksemast piimakogusest. Rinnapiima koguse suurendamiseks toitke last sagedamini ja mõlemast rinnast. Ega kakamist ei saagi kuidagi soodustada, laps kakab siis, kui on mida kakada. Vahel rinnapiim imendub soolestikust nii hästi, et jääki ei teki ning laps kakab harvem. Lapse nutt ei pruugi ka alati olla tingitud ainult gaasivaludest, nutu põhjuseks võib olla märg pepu, tühi kõht või lihtsalt igatsus emme-issi sooja süle järgi. Ka koolikute ehk lapse gaasivalude jaoks pole ühtki head rohtu, Espumisan võib neid vaid veidi leevendada. Hoidke last süles, sest teie kehasoojus lõõgastab lapse lihaseid, vahel on abi soojast vannist, mõnikord aitab lapse kõhu päripäeva masseerimine ja jalgade painutamine kõhule.

Lugupidamisega,
Tiia Voor