Rinnapiima asendaja, roheline kaka, gaasid 11.09.15 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Pöördun teie poole abipalvega, ninelt sai laps alguses rinnapiima- elu oli ilus, ainult kakas kollast kakat, sôi ja tudus ja oli rõõmus. Siis hakkas rinnast piim kaduma, sai lõpuks seda magustoiduna juurde ja siis algas täielik õudus. Proovisime tavalist aptamili, laps ei kakanud 5 päeva ja ainult nuttis. Siis võtsin hippi, juba söömise ajal laps röögib ja on krampis. Ostsin tutteli, saab söödud aga peale seda nutab. Ei kaka mitmeid pàevi ûhegi söögiga. Nüüd kirjutas arat aptamil allergia oma.. Ei kaka sanuti mitmeid pàevi. Ostsin aptamil comforti laps ei kaka samuti. Mitu nàdalat on kaka roheline! Ning vahel ei kaka 3 pàeva vahel 2 ja siis kakab 1x ja tàiesti rohelise kaka. Nüüd saime laktoosi vaba piima.. Laps sööb àra ja peale seda kisab on krampis ja nutab! Kakanud pole taas. Gaasid peaks olema, et ei peereta vôi ei krooksu. Aga kohe peale sööki tuleb krooks. Pussab nii söömise ajal kui ka pàrast aga ei kaka! Nutt on nii vali ja laps on lausa krampides. Mida anda lapsele süüa? Millist rinnapiima asendajat soovitaksite? See ei ole normaalne, et laps nii piinleb kakamise kàes. Olen juba murest murtud. Palun abi!

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Teie last tõenäoliselt vaevad gaasivalud, mis algavadki esimese elukuu lõpus ja kestavad enamasti kolm esimest elukuud, aga võivad olla kuni 6 kuud. Rinnapiima söövatel lastel võib gaasivalu olla harvem kui piimasegu saavatel. Piimasegu muudab ka kaka kõvemaks ja laps kakab harvem. Piimasegu valimisel mingisuguseid ühtseid ja kindlaid reegleid ei ole, tuleb lihtsalt leida lapsele sobivaim. Piimasegusid ei tasu väga kiiresti vahetada, nii ei jõua lapse seedimine ühega kohanedagi, kui juba pakume uut. Aptamil Allergy/Digestive Care võib muuta kaka roheliseks, see on täiesti tavapärane selle toidu juures. Aptamil Digestive Care võiks sobida hästi, sest see on gaase tekitavate piimavalgu ja -suhkruvaba ja kerge seedida. Aptamil Lactofidusele on lisatud bifodobaktereid, mis ka kergendavad piima seedimist. Kui laps võtab kaalus juurde, siis ei vaeva teda mingi tõsisem häda, st kõhukinnisust põhjustav haigus.

Lugupidamisega,
Tiia Voor