Röntgeni mõju väikelapsele 19.04.15 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Lapsele (kes on praegu 18k) on viimase aasta jooksul on tehtud juba kolm röntgeni peast (kukkumised). Olen väga mures kiirituse võimailku üledoosi tõttu. Olen lugenud, et just lastele on röntgen kõige ohtlikum. Röntgen on tehtud Laste Polikliinikus kaks korda ja Lastehaiglas üks kord (täna). Traumatoloogia arst rahustas, et need aparaadid, mis neil laste puhul kasutatakse, on kõige madalama kiirisuse doosiga ning on lastele ohutud. Kuid süda jäi kripeldama. Loodan saada Teie vastust.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Üks röntgenülesvõte koljust annab sama palju radioloogilist kiiritust nagu mõned nädalad looduslikku kiirgust. Oht kõrvaltoimeteks, et ühekordse koljust tehtud röntgenpildi kohta on 1: 100000 - 1000000, see tähendab üliväike.
Mina muretseksin hoopis rohkem sellepärast, miks laps satub sellistesse olukordadesse, kus ta kukub nii halvasti, et on vaja teha peast röntgenpilte. Kas järelvalve on halb või lapse liikumine-kordinatsioon kehvake?

Lugupidamisega,
Tiia Voor