Beebi suur kaaluiive 01.04.15 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Mulle tekitab muret minu 4,5 kuuse lapse suur kaaluiive. Laps saab ainult rinnapiima. Lapse sünnikaal oli 3700 g ja pikkus 51 cm. Järgnevalt on laps kenasti kosunud: 1. kuul kaal 4800 g, pikkus 55 cm, 2. kuul kaal 6100 g, pikkus 58 cm, 3. kuul kaal 7400 g, pikkus 61 cm, 4. kuul kaal 8600 g, pikkus 64 cm, 4,5. kuuselt on juba kaal 9100 g. Päevased toidukordade vahed on 3,5-4h. Öösel sööb laps 2 korda (ka keskmiselt 3-4 h tagant). Perearsti hinnangul võiks öiseid toidukordi olla 1 ja kui laps ärkab sagedamini, siis esmalt pakkuda talle nt vett. Perearsti arvates võib suur kaaluiive olla tingitud sellest, et võibolla toitsin esimesel paaril elukuul last liialt tihedalt. Mida saaksin ja peaksin suure kaaluiibe osas ette võtma? Laps kakab umbes 3-4 päeva tagant. Kas sellise kaaluiibe juures peaksin lisatoiduga alates 6. elukuust alustama?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Ainult rinnapiima saav laps võibki esimestel elukuudel võtta kaalus palju juurde. Mõne ema rinnapiim sisaldab teatud kasvufaktoreid ja lapsel on suurem kaaluiive. Kui laps areneb eakohaselt, see tähendab, et 4-kuune laps peaks lalisema, haarama mänguasju ning võiks keerata seljalt kõhule (kuid suurekaalulised hakkavd pöörama hiljem), siis pole vaja muretseda. Kui laps hakkab rohkem liikuma, näiteks roomama (ca 6- kuuselt), siis ta ei võta enam nii palju kaalus juurde.
Lisatoiduga peab kindlasti alustama hiljemalt 6.elukuust, sest lisatoit annab lapsele vajalikke toitaineid, näiteks lihaga saab laps rauda, mida rinnapiimas ei ole piisavalt. Kui kaaluiive on suuremapoolne, siis esimesks lisatoiduks sobib köögiviljapüree, mille kaloraaž on väiksem võrreldes näiteks pudru ja puuviljapüreega. Suurekaaluline laps peab kindlasti 6-kuuselt hakkama saama ka liha.

Lugupidamisega,
Tiia Voor