Paistes mandlid, ärritus kurgus, öine norskamine 07.03.15 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Mure on järgmine. Laps hakkas öösiti norskama-tundub nagu õhk ei käi õigesti läbi ning tõmbab öösiti endal hinge kinni. Lisaks hakkas laps tugevalt kurku käristama (täpsemat sõna ei oska öelda, sest just sellist valju ja käristavat häält teeb ta)- teeb seda praktiliselt vahet pidamata. Ütleb, et nagu röga oleks kurgus, mis ära ei lähe.Läksime arsti juurde, kus arst vaatas ka, et mandlid on väga suured. Adenoidid on ära lõigatud ja hiljuti tehtud pildi järgi pole ka tagasi kasvanud. Arst tegi allergiatestid, mille järgi on lapsel hobuse, hamstri ja kase allergia. Kodus meil loomi pole ja ka mujal nendega kokku ei puutu. Kase puhul räägiti ka ristallergiast-seetõttu jätsime mingiaeg menüüst välja kartulid, õunad, porgandid jne (mis seotud kasega). Erinevad arstid on kirjutanud lapsele ravimeid. Olen nüüdseks lisaks märganud, et mandlitel on veresooned tugevalt välja paistma hakanud. Ei soovi, et laps oleks katsejäneseks...Kui asi on allergias, siis miks nende allergia põhjustajatega mitte kokkupuutumisel+ravimite võtmisel asi sugugi ei parane? Mida edasi teha selle murega?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Lastel ongi mandlid suuremapoolsed võrreldes täiskasvanutega. Kui on tegemist suurenenud mandlitega ja korduvate mandlipõletikega, siis peaks kõrva-nina-kurguarst otsustama, kas on vaja mandleid opereerida.
Ninna pihustatavad allergiarohud hakkavad mõjuma alles 3-4 nädalase kasutamise järel. Kas olete nii kaua iga päev ninna Avamysi pihustanud?
Kui kirjutatud ravimid ei aita, siis oleks ilmselt vajalik korduskonsultatsioon.

Lugupidamisega,
Tiia Voor