Laps ei võta kaalus juurde 04.03.15 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Mure selles, et laps võtab kaalus liiga vähe juurde. Sünnikaal oli 3810g, 1 kuuselt 4530g, 2 kuuselt 5130g ja viimane nüüd 3 kuuselt ainult 5340g. Hakkasin paar nädalat tagasi Aptamili juurde andma 60-80 ml 3 korda päevas. Laps heidab ka tihti suust ja ninast toitu välja. Kas nii väike kaalutõus on lapsele halb ja mida ma peaksin tegema ? Laps ise on rõõmus ja küllaltki aktiivne.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Esimesel elupoolaastal võtab laps kuus juurde 600-800 grammi. Kahel esimesel elukuul on Teie lapse kaaluiive jäänud normi piiresse, viimasel kuul on kaaluiive olnud kesine. Esmalt peab vaatma, kas laps saab piisavalt süüa. Kui tundub, et rinnapiima jääb väheks, siis tuleks tõepoolest piimasegu juurde anda. Toidutagasiheidet on kõikidel lastel vähemal või suuremal määral ja enamasti see kaaluprobleeme ei tekita. Kui aga toidutagasiheide on väga suuremahuline ja sage, võib see põhjustada väikest kaaluiivet.
Parim toit on lapsele rinnapiim, kuid piimasegu lisaks saavale lapsele võiks valida spetsiaalse piimasegu, näiteks Aptamil AR või Friso VOM, kuhu on juurde lisatud paksendajat, et vähendada tagasiheidet. Ka ei tohiks imikule ühel toidukorral antud kogu toidukogus ületada 200 milliliitrit – rohkem imiku makku ei mahu ning üleliigse koguse laps oksendabki välja. Kui laps ahmib koos toiduga õhku, siis võiks teha söötmisse pause, et allaneelatud õhk lapse maost välja tuleks. Pärast söötmist hoidke last iga toidukorra järel oma õla najal püsti, et allaneelatud õhk välja pääseks. Toidu tagasiheide väheneb, kui lapse menüüsse lisandub tahkeid toite ning laps hakkab istuma ja püsti tõusma. Enamasti kaob see 6–12 kuu vanuses. Tagasiheide taandub üldjuhul ise ning ravi ei vaja, kui laps on ise rõõmus aktiivne ja kaaluiive on hea.
Vaadake, kas pärast piimasegu lisamist hakkab laps paremini kaalus juurde võtma, kui jah, siis on kõik korras. Kui aga ka järgmisel kuul on kaaluiive kesine, siis pidage nõu perearstiga, kas oleks vaja lapsele teha uuringuid.

Lugupidamisega,
Tiia Voor