Lisatoidust keeldumine 26.02.15 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Minu tütar, kes saab homme 7-kuuseks on nüüd ca 1-1,5 kuud proovinud alustada lisatoiduga, kuid see absoluutselt ei õnnestu. Esimest korda proovisin 5,5-kuuselt, kuid siis lükkas keelega tugevalt välja ja näha oli, et laps pole valmis, tegin pausi. Siis alustasin uuesti 6-kuuseks saades, kuid kuni siiani jätkub keelga välja lükkamine ja öökimine-kogused pole absoluutselt suurenud. Päevas teen kaks toidukorda: hommikul beebide puder ja lõunajal köögivili,olen proovinud ka pisut liha nüüd hulka segada, aga vahet pole mida pakun, miski ei lähe. Ei vaheta maitseid kiirelt, toit on vedelam kord paksem- miski ei lähe-keel lükkab kõik välja. Põhitoit on rinnapiim. Kaal-pikkus 6-kuuselt: 6960gr ja 64,5cm, pea 43cm. 7-kuu mõõtmine tegemata. Kas pean muretsema? Mida soovitate teha? (Tegu on teise lapsega, esimesega kulges lisatoitmine kenasti; Proovisin ka näputoitu, kuid pisike banaanitükike vallandas hirmsa oksendamise 5x). Lapsel esineb ka toidu tagasiheidet. Aitäh vastuse eest!

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Lisatoidu söömine on lapse jaoks uus kogemus - uus toidu struktuur ja uued maitsed ning neelamistehnikagi on teine kui rinnast söömisel. Kõige uuega harjumine võtab aega. Nii ka lisatoidu harjumine vajab aega ja kannatust. Ühe uue maitsega harjumine võib võtta aega 10-20 korda pakkumist enne, kui laps lõpuks seda sööma soostub. Lisatoiduga harjutamise ajal võiks lisatoitu pakkuda just hommikupoole, kui laps ei ole veel päevast väsinud ja kindlasti enne rinnapiima. Esimene lisatoit võiks olla köögiviljapüree ja seda pakkuda teelusikaga. Püreele võiks lisada veidi rinnapiima, mis on lapsele tuttava maitsega. Vedelama konsistentsiga toitu, mida soovitatakse just lisatoitmise alguses, saab neelata alla nagu piima, aga samas liigub see neelus väga kiiresti ja laps võib hakkata öökima. Paksem toit liigub suust neelu aeglasemalt ja selle neelamine võib olla hoopiski kergem. Millise konsistentsiga toitu Teie laps kõige paremini alla oskab neelata, on vaid proovimise asi. Näputoitu on veel vara pakkuda, sest lapsel pole veel suus piisavalt hambaid, millega toitu närida. Pärast 6-kuuseks saamist peaks laps kindlasti saama ka liha, sest muidu võib tekkida lapsel rauapuudusest kehveresus ehk aneemia.
Soovituseks on vaid kannatlikku meelt ja igapäevane katsetamine, sest ühel päeval hakkab laps kindlasti lisatoitu sööma.

Edu soovides,
Tiia Voor