8.kuune ei taha lisatoitu 02.02.15 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Minu nädala pärast 8.kuuseks saav tütar ei taha eriti lisatoitu süüa. Ta on olnud ainult rinnapiimal kuni 6.kuuseks saamiseni, kui hakkasime pakkuma püreesid. Esimestel kordadel tegi nägusid nagu ikka, kuid ka mitme nädala möödudes ei olnud ta midagi nõus sööma rohkem, kui lusikatäis-paar. Proovisime erinevaid püreesid ning lõpuks leidsime, et riisipuder talle enamvähem meeldib. Ehk siis 50ml veega tehtud pudrust sõi ta ära pool, vahel harva ka kõik. Oleme lasknud tal ka ise süüa, näiteks pehmet banaani, pirni, avokaadot, siis ühest pulgast sööb umbes pool ära, ülejäänuga mängib niisama. 7. kuuselt lisasime ka teise toidukorra (lõuna ja õhtu), kuid püreede (ka lihaga) peale ta enamasti ei ava suudki või siis paar lusikaotsatäit sööb. Viimastel päevadel olen avastanud, et kui teen püree hästi vedela, siis on ta nõus selle kõik ära jooma üle tassi serva (kogus on muidugi väike - 1-2 supilusikatäit).
Olen ka perearsti käest nõu küsinud, kuid tema soovitus oli, et ikka järjekindlalt pakkuda. Laps ise on muidu rõõmsameelne ja aktiivne, roomab juba. Sündis 3,5kg kaaluga ning graafikul on olnud pidevalt u 95 pertsentiili peal, 7.kuuselt kaalus 9,1kg, kuid seekord oli kaaluiive olnud ainult 140g, ilmselt suurenenud aktiivsuse tõttu. Rinnapiima saab päevas 5 korda, küll sööb ka öösiti mitu korda, kuna uinub ainult rinnal. Joogiks pakun ainult vett, mahla, teed vms ei saa.
Kas peaksin muretsema, et laps ei saa piisavalt toitaineid nii vähesest lisatoidust või katab veel rinnapiim nende vajaduse ära? Kas võin pakkuda püreesid ka vedelana (joomiseks) või nii ei harju laps paksema konsistentsiga? Kuidas peaksin edasi toimima?
Aitäh!

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kaheksakuune laps peaks saama lisatoitu ja kindlasti liha sisaldavt sööki. Rinnapiimas on vähe rauda ja kui laps ei saa liha, siis on oht rauapuudusest tingitud kehvveresuse ehk aneemia tekkeks.
Kui laps saab öösiti korduvalt rinnapiima, siis tema söögiisu päevasel ajal ei paranegi. Esimene nipp kehvasti sööva lapse puhul on lõpetada öine toitmine. Ma tean küll, et seda on kergem soovitada, kui emal teha, aga kui laps sööb öösel, siis on tal söögiisu päeval kehvem.
Teiseks tuleb igat uut toitu pakkuda lapsele 10-20 korda, mõnikord rohkemgi kordi, sest uutel toitudel on erimoodi maitsed ja nendega harjumine võtab aega. Tavaliselt soovitame me alustada lisatoidu pakkumist köögiviljast ja mitte magusa maitsega puuviljadest, sest inimesed eelistavad magusta maitset ning kui sellega esimesena ära harjutaks, siis muude maitsetega ära harjumine võib osutuda keerulisemaks ja vaevanõudvaks.
Lisatoitu tuleb pakkuda enne rinnapiima andmist, siis on kõht tühi ja laps sööb tahket toitu paremini.
Kannatlikku meelt ja edu soovides,
Tiia Voor