imiku lõge 14.01.15 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
mul on mure lõge pärast laps sündis keisrilõikega 4014 g ja 51 cm pikk juurse on perearsti sõnul ilusti võtnud aga nüüd 1 kuu vanuselt avastati et lõge on kokku kasvanud ja pea ümbermõõt ei ole suurenenud .ma olen nüüd nii mures ja paanikas mida see tähendab haiglas kui tehti esimene ülevaatusel miks seda ei avastatud ja midagi ei räägitud sest minuarust oli see lõge juba siis kinni.ma ei oska kohe midagi küsida mida see tähendab lapse tulevikule ja tema arengule ega see ei ole surmaga lõppev ,kas seda on üldse võimalik ravida .vahel ta nutab lohutamatult aga seostame seda gaasivaludega muidu on tubli ja hoiab juba tugevalt pead ja üritab roomata.
Palun rääkige kõigest .

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Esimestel elukuudel peaks lapse peaümbermõõt kasvama ca 2 cm kuus.
Rääkige lõgemest ja pea kasvust oma perearstiga, või-olla on lapsel ikkagi lõge veel olemas, aga väike. Kui lapsel on 1-kuuselt lõge täiesti kinni kasvanud, siis peaks seda uurima. Last nägemata ei oska mingisuguseid prognoose teha.
Ühekuune laps peabki hästi pead hoidma, aga roomama õpivad lapsed alles 6-kuuselt. Kui laps kõhuli olles roomavaid liigutusi teeb, siis kindlasti ei ole see veel roomamine.
Gaasivalud on väikestel titadel sage probleem ja iseloomulik on, et gaasivalud algavad esimese elukuu lõpus ning kestavad kuni 3.-4. elukuuni vahel kauemgi. Valu on õhtupoolikuti enam-vähem ühel kellaajal ning laps nutab lohutamatult. Koolikute ärahoidmiseks ja raviks pole ühtki väga head rohtu. Parim ravim
on aeg – koolikud mööduvad millalgi iseenesest, enamasti pärast nelja elukuud.

Lugupidamisega,
Tiia Voor