Miks on lapse keha temperatuur madal? 21.12.14 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Kirjutan algselt kuidas meie probleem alguse sai. Laps haigestus 5.november, haigusega kaasnes ainult kõrge palavik, öösel ligi 40 kraadi. Palavik kestis kolm päeva.Andsin palaviku alandamiseks Panadol siirupit. Läksime neljandal päeval (laupäeval) Põlva Haigla erakorralisse. Seal võeti vereproov, uriiniproov ja jääti ööseks jälgimisele. Sellel päeval oli palavik väike 37.5 ühtegi palaviku alandajat see päev ei andnud. Öösel juhtus nii, et ärkasin ehmatusega ülesse ja laps oli täiesti külm. Kraadisin teda, temperatuur oli 34 kraadi. Kutsusin arsti ja soojendasin teda hommikuni. Hommikuks oli tekkinud lapse kehale punased väiksed täpid. Võeti uuesti proovid ja selgus, et tegu on siiski viirusega. Saime koju, öösel magades langes temperatuur jälle 34.5 ja nii terve nädala. Nädala pärast oli kõik korras ja tundus, et laps terve. 17.november hakkas jälle öösel laps jahtuma ja nüüd lisandus ka higistamine.(Laps ärkab nuttes ülesse, kui temperatuur on langenud alla 35). Pöördusin perearsti poole ja 27.november toimus läbivaatus perearsti poolt. Tema suunas lastearsti vastuvõtule( 7.jaanuar) arvatav diagnoos: bradükardia episood, rahhiit. Kuna arvas, et viirusest tingituna ei tohiks selline asi nii kaua kesta. Kuna olin väga mures pöördusin Tartu lastehaigla erakorralisse vastuvõttu (30. november). Hetkel kui sinna läksime oli lapse kehatemperatuur väga hea 36.6. Vereproovist selgus, et põhjuseks ei ole rahhiit. Kuulati süda ja tundus kõik korras. Järgnesid mõned päeva ja lapsel oli kõik korras. Laps hakkas magades veel rohkem higistama, nüüd juba riided ka märjad. Pöördusin perearsti poole, nüüd pani arvatavaks diagnoosiks dermoregulatsiooni häired viirusinfektsiooni tagajärel. Saatis meid kohe kiiremas korras lastearsti jutule Tartu lastehaiglas. Seal kuulati südant ja katsuti kõhtu. Rääkisin milles mure öeldi, et arvatavasti ikka sellest viirusest ja läheb üle. 18.detsember laps oksendas ja kehatemperatuur oli 38.4. Järgmine päev ei olnud enam palaviku. Viimasel ajal ärkab öösel nuttes ja magab halvasti. Sooviksingi teada, mida Teie sellest arvate? Enam ei saa ma lasta lapsel isegi väljas magada, kuna kardan et ehk jahtub siis veel rohkem maha ja kui ta higistab saab külma ja jääb haigeks. Täna on 21.detsember ja endisel öösel temperatuur langeb normaalsest rohkem.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Viirusinfektsiooni järgi võib tekkida kehatemperatuuri reguleerimise häire.
Teie last on juba paljud arstid konsulteerinud, läbi vaadanud ja on tehtud ka analüüse, siis mina ei oska praegu midagi rohkemat juurde lisada. Kas lapse kehatemperatuur on madal, kas siis kui mõõdetakse erinevate kraadiklaasidega? Äkki on viga kraadiklaasis? Kas temperatuur on madal nii kaenla alt kui ka pepust mõõtes? Kui lapse nahk on niiske, sisi võib kraadiklaas näidata vähem kraade kui tegelikult on.
Kui laps areneb hästi, võtab kaalus juurde, teda on vastsündinueas skriinitud (võetud vereplekkide analüüs) kilpnäärmehaiguste suhtes, siis pole muretsemiseks põhjust ja vajalik edasine jälgimine.

Lugupidamisega,
Tiia Voor