laps lutsutab toitu 23.10.14 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! 3 aastane laps hoiab toitu suus ja lutsutab seda. Pean pidevalt kõrval istuma ja talle ütlema, et ta näriks. Vahest närib ilusti, aga enamus ajast lutsutab. Lapsel tulid ka hambad väga hilja suhu. Alguses ma ei pööranudki lutsutamisele suurt tähelepanu, kuna ta ei saanudki toitu korralikult närida vaid 4 esimese hambaga, aga näha on, et lutsutamine aina süveneb. Mida peaksin ette võtma?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Proovige esialgu ikkagi lapsele meelde tuletada, et toitu peab närima. Ilmselt lutsutab ta suus sellist toitu, mis võib-olla väga ei maitse. Kui laps ikkagi oskab närida ja teie kirjutate, et "vahest närib ilusasti", siis pigem on lutsutamine harjumus kui mingi haigus. Kui aga laps vaatamata meeldetuletusele ikkagi lutsutab toitu, siis võiksite konsulteerida logopeediga, kes oskab hinnata lapse suus olevaid lihaste toonust ja töövõimet ning vajadusel annab juhiseid suulihaste töö parandamiseks.

Lugupidamisega,
Tiia Voor