Laps minestas 2 korda 19.06.14 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Käisime lapsega verd andmas antibiootikumi määramiseks, kuna oli kahtlus põletikule. Võeti näpuveri. Laps oli halvasti söönud, vähe joonud, sest oli haige. Andsime vere ära, veri pidama ei jäänud. Läksime sõrme loputama ja seda kõike nähes minestas laps ära mulle sülle, sian ta kinni püütud. Suht ruttu tuli teadvusele. Kuid mingi hetk, kui ta maha panin, minestas uuetsi ära, seekord oli teavuseta pikemat aega + tekkisid väga lühiajalised krambid. Verekabineti õde oli niivõrd uimane, et tema ei aidanud, ei suunanud istuma ega mitte midagi. Ta oli mul süles väh 2 min. Siis hakkas toibuma ja tuli kohale ka teise kabineti õde, panime ta pikali. Lõpuks toodi ka nuuskpiiritus, kui laps oli juba teadvusel ja näost lumivalge. Muret teeb aga teadvuseta oleku ajaline pikkus ja krambid, kas see on normaalne? Võis olla ka rohkem kui 2 min, aeg tundus lihtsalt niivõrd pikk, olin vist ise ka shokis :(. Kas see võis kuidagi mõjuda? Ta on enne ka ühe korra ära minestanud, siis kui ta enda küünt nägi, mis oli sisse kasvanud ja tal oli valus. Ilmselgelt on tal kalduvus sellistes asjade peale minestada ja peame edaspidi ettevaatlikumad olema. Aitäh.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kui laps on söömata ja tundlik vere suhtes, siis võib küll minestada. Kas tal aga olid krambid ei saa situatsiooni nägemata ütelda. Vahel tekivad ka minestamisel lihaste lõtvumisest lihastõmblused, mis ei ole krambid. Minestamise korral tuleb inimene panna pikali ja tõsta jalad üles-kõrgemale, nii tuleb inimene kiiremini teadvusele.
Kui laps ikka korduvalt minestab, siis võiksite perearstile sellest rääkida ja perearst otsustab, kes last peaks konsulteerima närvi- või südamearst.

Lugupidamisega,
Tiia Voor