Väikelapse vereproov- neutropeenia 11.06.14 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Saadan oma eelmise küsimuse juurde vereöige mikroskoopia, et küsida, kas selline verevalem on normaalne:
basofiilid 1%
eusinofiilid 7%
kepptuumsed neutrofiilid 5%
segmenttuumsed neutrofiilid 21%
lümfotsüüdid 59%
monotsüüdid 7%

Kas neutrofiile ei peaks olema 60%? Või mida selline veri näitab?
Laps on ka selline väsinud ja jonnine pidevalt.

Aitäh!

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Lastel on kuni 3-5aastaseks saamiseni valgevere valemis ülekaalus lümfotsüüdid ja neutrofiilseid leukotsüüte ongi vähem. Et diagnoosida neutropeeniat peaks teadma neutrofiilide absoluutarvu. Seda aga lisatud analüüsis ei ole.
Lastel on lümfisõlmed suuremad kui täiskasvanutel. Tervetel lastel võivad olla kuni 5 mm suurused lümfisõlmed tuntavad kaelal, kaenlaalusi ja kubemes isegi kuni 10 mm suurused. Väiksed lümfisõlmed on kaelapiirkonnas eriti hästi tuntavad pärast viirushaigust, kõrvapõletikku, nohu. Tähelepanu peab pöörama laste puhul siis, kui lümfisõlmed on suuremad kui 1 cm, need on valulikud, tekib nahapunetus.