Imetamine ja RPA 3 nädalasele 02.06.14 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Kuna tunnen tohutuid süümepiinu ja stressi, et pean lisaks rinnapiimale andma ka lisatoitu, siis küsin milline mõju on rpa beebile, kes on seda sünnist saadik lisaks rp-le saanud? Kas need valmispiimasegud tagavad beebile peamiste ainete vajadused?

Rinnapiima asendaja muudab beebi pärast söömist kohe uniseks ja uimaseks ning seda on nii raske vaadata.
Olgu öeldud, et mässan nii rindade rinnapumbaga lisastimuleerimisega kui ka erinevate teede joomisega, et rp koguseid suurendada, aga paraku 1/3 tuleb rinnast ja 2/3 annan juurde.
Kuivõrd tavapärane on, et beebid on RPA-l ja kas see põhjustab neile hiljem rohkem tervisehädasid või vaevuseid seoses gaasidega?

ette tänades!

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kohe kindlasti ei ole Teil mingit süüd ja Te ei ole halb ema, kui peate lapsele andma lisaks rinnapiimale piimasegu. Rinnapiim on lapsele parim toit, aga alati on emasid, kes ei saa last rinnaga toita ja kellel pole piisavalt palju rinnapiima. Teie ei ole kuidagi süüdi, kui rinnapiima pole piisavalt. Annate just niipalju rinnapiima, nagu saate ja ka sellest väikesest kogusest saab laps ka kaitsekehi ja talle vajalikke ained.
Last ei saa jätta söömata, kui Teil rinnapiima pole ja just sellisteks kordadeks ongi toodetud piimasegud, mille koostis on püütud teha võimalikult sarnaseks rinnapiimaga, aga seal ei ole mõningaid bioloogilisi aineid, sest need on olemas vaid emapiimas. Laps ei tohi emapiima puudusel nälga jääda, siis peabki andma juurde piimasegu.
See täiesti normaalne, kui kolmenädalane laps jääb pärast söömist magama, seda teevad ka ainult rinnapiima saavad lapsed. Kui laps saab vanemaks, siis hakkab ta ka rohkem üleval olema. Ühekuune laps magabki enamuse ööpäevast.
Toiduseguga toitmine ei põhjusta tervisehädasid. Mõnevõrra rohkem võib neil gaase olla, aga gaasivalusid on nii rinnapiima kui ka toidusegu saavatel lastel.
Suuremates linnades (Tallinn, Tartu) on olemas rinnapiimaga toitmise nõustajad, kes ehk oskavad anda Teile veel soovitusi, kuidas rinnapiima teket soodustada.
Rinnapiima kogus võib veel suureneda. Peate ise piisavalt vedelikke jooma, saama puhata-magada ja mitte liigselt muretsema piimapuuduse üle. Stress vähendab ka piimakogust. Rahu, ainult rahu!
Piisava piimakoguse saamiseks peaks vastsündinu saama süüa kaheksa kuni kaksteist korda ööpäevas, võrdselt nii öösel kui ka päeval. Esimesel elukuul võiks laps süüa iga pooleteise kuni kolme tunni tagant. Rinda võiks laps imeda nii pikalt, kui soovib. Keskmiselt kestab üks imetamiskord 20 kuni 30 minutit. Mõni laps on kiire sööja ning tal pole soovi nii pikalt imeda. Rinnapiim antakse lapsele enne piimasegu.

Lugupidamisega,
Tiia Voor