3aastane ei räägi. 04.05.14 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Mure on suur ja tahaks asjalikku vastust oma murele lapsega. Nimelt laps on juba üle 3aasta vana ja ei räägi. Elan soomes ja siin ei nähta,et oleks probleemi. Keelekida on korras, kas logopeedi juurde saadeti, kus ei nähtud et oleks väga muretsemiseks põhjust ja õeldi,et meid aidata ei saa. Nimelt laps räägib küll aga väga vähe, üksikud sõna ja mõni üksik lause, mis on kahesõnaline ja siis on üks sõna vähemalt mitte arusaadav. Justust mis meie talle räägime, saab aru -siiski vahel tundub,et mitte. Tänu eneseväljendus puudusele, et ta ei räägi -siis karjub ja jonnib väga väga palju. Väga raske on ,kuna kui tahab midagi õelda või soovib midagi või häirib, siis hakkab hästi kõvasti kisama/karjuma. Näitab näpuga, kui midagi soovib aga oma tundeid ta ei saagi väljendatud (või siis kisamine,nutt on eneseväljendus). Samuti kui üritame vaadata raamatuid ,siis tal pole väga püsivust, ka raamatute ettelugemisest ei tule midagi välja, kuna ta ei taha kuulata. Kodus on ka suuremad lapsed ,kes suhtlevad ja mängivad temaga- aga suhtlust ikka veel pole. Mure on suur, kuna tahaks olla kindel, et laps on terve ja lihtsalt rääkimine võib tulla hiljem. Samuti tekitab muret see igapäevane nutt ja kisa. Kuhu peaks pöörduma või kust peaks alustama, kavas eestisse arstile tulla. Aitäh.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Hilisema rääkimise põhjusi võib olla mitu: poistel kipub rääkima hakkamine hiljem kui tüdrukutel, laps kasvab mitmekeelses keskkonnas, lapse kuulmine pole korras, lapse närvisüsteemi areng on aeglasem, lapsel on mingi arenguhäire. Millega võiks tegemist olla, ei saa kahjuks kirja põhjal otsustada.
Kolmeaastane laps võiks juba rääkida lühikeste lausetega, st tähendab paari-kolme sõnalised laused. Kõige paremini oskab lapse keelelist arengut hinnata logopeed. Kui lapsel on veel teisigi arengumuresid, näiteks sageli kisamine ja emaotsioonide puudus, siis võiks konsulteerida ka neuroloogiga.
Kui Teie lapsel puudub Eesti Haigekassa kindlustus, siis peate ilmselt pöörduma erakliinikusse. Haiglate juures on laste neuroloogide juurde mitmekuulised järjekorrad.

Lugupidamisega,
Tiia Voor