Suur mure lapse tervise pärast 04.04.14 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

mul on tõsine mure oma poja tervise pärast ja ei oska enam kuskile pöörduda. Oleme käinud arsti juurest arsti juurde kuid endiselt abita jäänud - saanud olukorrale vaid leevendusi antibiootikumi kuurde näol, kuid kuna haigused pidevalt korduvad, siis asja tuumani pole jõutud. Ma olen täiesti nõutu - 10 antibiootikumi kuuri viimase poole aasta jooksul. On see normaalne? Ei ole, seda oskavad kõik öelda. Aga miks see olukord selline on seda ei uuri keegi. Palun, äkki oskate teie meid aidata ja kuskile edasi suunata, või oleks võimalik teie vastuvõtule tulla.

Üritan selgitada, mis toimub. Mul on kodus 3,4 aastane poeg, kes esimesed kaks aastat oma elus oli täiesti terve laps, üksikute ja kergesti kulgevate nohudega. Esimene tõsisem haigestumine oli üle-eelmise aasta novembris (2012), kuid lapsel oli kopsupõletik. Raviks määrati antibiootikum, kuid kuur jäi suure tõenäosusega lühikeseks, sest mõni päev päras kuuri lõppu tulid sümptomid tagasi ning kopsupilt näitas taas kopsupõletiku. Määrati uus ravikuur antibiootikumide näol.

Edasi tuli peale kevad ja suvi, mil laps oli terve ja probleeme polnud. Kogu saaga algas augusti lõpus. (Mainin ära, et siis läks laps ka lasteaeda, kuid on seal väga vähe käia saanud kuna on koguaeg haige olnud. Õpetajaga olen antud teemal rääkinud ning tema sõnul rühmas ühtegi teist nii tihti haiget olevat last ei ole.) Altes augusti lõpust on laps põdenud 4x angiini, olnud pidevas nohus, 2x kopsupõletikke, 1x kahepoolset kõrvapõletiku (lõppes haiglas šuneerimisega).
Ei ühtegi lihtsalt kulgevat haigust, millele saaks koduste vahenditega jaole. Teeme kodus sinepiplaastreid ja -jalavanne, inhalaatoriga auru, hanerasva, vietnamisalvi, puhastame pidevalt nina, Pinosol, Quixx, Otrivin, Kollargool/Protargool, Kataplasma jm. Tugevdame immuunsüsteemi Citrosepti ja muude rahvameditsiinis (mesi, küüslauk jne) tuntud viisidega. Mitte miski ei ole aidanud ja absoluutselt kõik haigused on lõppenud antibiootikumi kuuriga - kokku 6 kuu jooksul juba 10 kuuri.

Haiguste sümptemaatika kulgeb alati ühtemoodi - tekib paks nohu, edasi köha või kurguvalu. Järgneb kiire ja järsk palaviku tõus mis allub alandajale kuid hakkab tõusma iga 4-5 tunni tagant kindlasti üle 39,0 , lausa 40 kraadi peale. Ükski kodune ravim olukorda ei leevenda ning 2-3 päeva pärast haigussümptomite avaldumist oleme käinud perearsti visiidil, kes võtab verest CRV näidu mis absoluutselt igal korral on olnud stabiilselt üle 50, pooltel kordadel ka üle 100 (viimati nüüd nädala alguses 135). Koheselt määratakse raviks antibiootikumi kuur. Diagnoos - kui kurk punane, siis angiin. Kui pole punane siis röntgeniga tuvastatakse kopsupõletik (kopsud on iga kord kuulates puhtad olnud, kuigi röntgen näitab põletikku) või kui need ka korras siis kõrvu vaadates kuulmekiled punased või kõrvapõletiku diganoos. Ja koguaeg kordub see üks ja sama tsenaarium ning need kolm haigust.

Antibiootikumi kuuridele allub hästi ning 48h peale kuuri alustamist enam palavikku pole olnud. Kuuri lõpuks kaovad ka muud sümptomid ning laps tunnistatakse terveks. Kuid seda tervet aega saab nautida vaid 1-2 nädalat, sest siis kordub täpselt sama asi algusest peale ja lõppeb uue AB kuuriga.

Perearst on nõutu. Ütleb, et käsi ei tõuse enam uut AB kuuri kirjutama, aga mida sa teed, kui CRV nii kõrge on. On suunanud meid edasi KNK arsti juurde Tallinna Lastehaiglasse, kes arvas et asi võib olla Adenoidis ning see tuleks eemaldada. Kuid kuna laps on pidevalt haige, siis pole me sellega tegeleda saanud (2-nädalat ennem opi palutake terved olla, kuid seda aega ei ole meil kordagi olnud ja nii see opi aeg edasi lükkubki). Käisime ka teise KNK arsti juures, kes arvas et kuna on ka korduvad angiinid tuleks võtta maha ka mandlid. Samuti pole haiguste tõttu selleni jõudnud. Käisime KNK erakliinikus Tallinnas, kus eriarst vaatas sama adenoidi pilti mida eelmised KNK arstid ning teatas selle peale, et tegu on 1-astme adenoidiga ning seda pole vaja maha võtta. Õhuteed tema sõnul vabad ning meie probleem kuskil mujal. Soovitas minna Immunoloogi juurde, kus ka käisime. Tehti torketestid ning võeti üld IgE - kõik korras. Laiutati käsi ning öeldi, et lihtsalt halva immuunsüsteemiga laps sattunud (aga esimesed 2 aastat oli ta ju terve laps!). Samas nentis ka tema, et niipalju AB kuure pole normaalne. Mis on lahendus? Olen välja jätnud menüüst piimatooted ja vähendanud nisutoodete tarbimist, et vältida lima tekkimist või mingit toidutalumatuse reaktsiooni.

Lisaks on võetud mükoplasma ja klamüüdia mis mõlemad on neg. Võetud külve ninaneelust ja kurgust - leitud pneumokokki ja Hemofiilus Influenza bakterit, uriiniproovist E.Coli, kuid kõik on olnud kolme/nelja +ga ja öeldud, et ravi ei vaja.
On pakutud, et mis iganes lapsel viga on, see ei allu enam antibiootikumidele kuna kuure on nii palju olnud, et tekitaja on resistente ja jääb vaid "unne" ning hakkab taas vohama peale kuuri lõppu, tekitades kehas uue põletiku.

Ei oska enam mitte midagi teha, kuna mure on juba lapse elu pärast. Kõik arstid laiutavad käsi ning probleemi tuumani keegi ei süübi. Perearsti üldine lähenemine on võtta CRV ja kui see on üle 40 siis kohe AB peale ja kõik, sellega asi piirdub. Keegi ei uuri MIKS laps koguaeg haigestub - bakterikülvid, kopsuproovid või mis iganes analüüsid olemas on. Kas tõesti ei ole kuidagi võimalik välja selgitada vere-, rooja- või uriinianalüüsiga täpselt mis bakteri või viirusega on tegu ja mis ravi lõpuks aitaks terveks saada.

Hetke olukord segab lapse igapäeva elu, kuna pole saanud väljas käia ja normaalset elu elada alates sügisest saadik. Terve olemise aega on tõesti olnud maksimum 2nädalat, siis jälle pikalt haige ja taastumas. Ei ole viinud last rahvarohketesse kohtadesse (poed vms), pole talvel isegi eriti õue saanud. Lasteaias käis nädala detsembris ja järgmine kord alles märtsi keskel 1,5 nädalat.

Palun, kas te oskaksite meid aidata või soovitada mõne konkreetse spetsialisti poole pöörduda? Hetkel ei tea enam kuhu suunas edasi minna, kuna see tundub lõputu ringina. Või oleks võimalik tulla Teie vastuvõtule? Saaksin võtta perearstilt kogu haigusloo väljavõtte alates sügisest koos analüüside vastustega, kui vaja. Lihtsalt soovin väga lõpuks lahendust, sest kardan et asi on tõsisem kui lihtsalt see et laps ongi nõrga immuunsüsteemiga ja korjab igaltpoolt kõik viirused üles mis olemas on.

Aitäh teile abi eest!

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Väikelapsed seose lasteaeda minekuga kipuvad sageli haiged olema ja peetakse täiesti normiks, kui laps põeb aasta jooksul 7-9 haigust. Kui laps on suvel terve, siis võibki ta talvel olla iga kuu haige. Külla aga pole tavapärane, et iga haigestumise korral vajatakse antibiootikumravi, see võib viidata immuunsüsteemi nõrkusele.
Tallinnas soovitaksin pöörduda dr. Krista Ressi poole, kes on väljaõppinud immunoloog tunneb hästi immuunpuudulikkuse valdkonda.

Lugupidamisega,
Tiia Voor