Rögane köhatus ja kinnine nina 14.01.14 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Küsin küsimusi oma kahe lapse kohta- poiss 1 aastane ja 10 kuune köhatab hommikuti mõned korrad ja ka vahel öösiti, kuulda on röginat kuid samas nohu pole. See on nii olnud juba oma kuu aega. Mõni päev möödub ilma köhatamiseta. Kas anda rögalahtistit (Hedelix)? Tütrel 3a ja 8kuud samuti umbes kuu olnud kinnise nina mulje- tatti ninas pole, mis välja tuleks aga rääkides on aru saada, et nina on kinni. Tal oli paar nädalat tagasi samuti rögane köha ja siis andsin nädala jagu Hedelixi, mõned päevad ka Quixx ninaspreid-ninast tatti ei tulnud ja köha kadus. Nüüd on tütrel suur nohu. Kas see võib olla millegi halva enne või selline nohu-köha pikaajaline tüütamine on normaalne? Aitäh!

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Tavaline viirusest tingitud köha võib väikelastel kesta 6-8 nädalat. Ka võib olla nii, et laps saab uue viiruse ja köha ning nohu ägenevad. Kui mõlemal lapsel on üheaegselt köha ja nohu, siis suure tõenäosusega on tegemist viiruse poolt põhjustatud köhaga. Rögalahtistist Hedelixist on abi ainult siis, kui köha on kinnine ehk siis ei ole röga.
Väikelapsed, eriti veel lasteaias käivad lapsed, võivad olla aasta jooksul 7-9 korda haiged. See tähendab, et suvel on lapsed üldreeglina terved ja talvisel perioodil võivad nad pea iga kuu põdeda mingisugust viirushaigust.

Lugupidamisega,
Tiia Voor