Mures lapse köhaga 10.01.14 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Meie mure algas siis nii.
Aasta tagasi jäi poeg haigeks. Oli palavik,köha ja nohu. Palavik kestis nädal ja siis kirjutas arst meile antibiootikumi (amoxicillin), käskis võtta 5 päeva.

Võtsime ära, kuid kahe nädala pärast oli köha tagasi ja läksime uuesti arstile. Siis käisime kopsu röntgenis, kus selgus, et pojal on parempoolne kopsupõletik.
Mina ise arvan, et sellest tuli ka kopsupõletik, kuna saime antibiootikumi vähe, oleks ilmselt pidanud ikka 7 päeva, nagu tavaliselt ikka on.

Saime uuesti siis antibiootikumid peale ja siis käskis arst võtta 7 päeva.
Peale seda saime terveks.

Septembris oli meil nohu ja väike köha, kuid saime ise terveks.
Novembris aga tuli taas köha, saime jällegi antibiootikumid(siis polnud palavikku ka). Kuid kui ära võtsime, oli bronhides ikkagi mullikesed, peale mida käskis arst last naerutada ja acc anda. Saime ka siis terveks.
Kuid nüüd nädal tagasi tuli meil köha, siis tuli ka palavik, mis kestis 4 päeva.
On ka nohu lapsel ja köha on selline rägisev. Muidu on laps elurõõmus ja muudkui mängib.
Sööb küll natuke vähem, mis oli ilmselt ka haigusest põhjustatud, kuid isu paraneb juba.
Käisime siis täna arstil ja selgus et mõlemates bronhides on taas vilinad ja mullid ja kahin.
Arst ütles, et ei kirjuta veel antibiootikumi, et proovime kodus ravida ja kui nädalaga pole asi paranenud, siis peab ikka antibiootikumikuuri tegema.
Sooviksin väga abi, kuna olen mures väga oma lapse tervise pärast.
Miks on alati meil köhaga mured? Kas see võib olla tingitud kopsupõletikust?
Ning kas ma peaksin kuhugi edasi pöörduma, et saada abi?

Ette tänades

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kirjelduse järgi on Teie lapsel praegu bronhiit ja ilmselt selline bronhiit, mida arstid nimetavad obstruktiivseks bronhiidiks ehk siis kaasuvad vilinad ja kiuned ning mida võiks leevendada Ventolin. Kui selline bronhiit kordub, siis peaks last konsulteerima lasteallergoloog, sest korduvate obstruktiivsete bronhiitide korral peab mõtlema astma peale.
Köhaga haigestumine on lastel tihti probleemiks. Ei usus, et kopsupõletik on lapse köhade põhjus. Hingamisteede haigusi (köha ja nohu) võib väikelaps põdeda aasta jooksul 7-9 korda, kui aga pidevalt on vaja antibiootikumi võiks lastearst lapse üle vaadata.

Lugupidamisega,
Tiia Voor