Lööve lapse kehal 21.12.13 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Kuna perearstile ma nüüd lapsega ei saa tulevate pühade tõttu, siis pöördun murega teie poole. Laps jäi 16.12.2013 nohusse. Paari päevaga sai peaaegu ravitud. Tatti enam ei jooksnud, aga vahepeal oli nina veel kinni. Raviks kasutasin Humeri tilkasid. 19.12.203 peale lõunaund oli lapsel terve käsivars tulitav ja punane. Laps ise tundis ennast hästi, lasi puutuda. Palavikku polnud ega ole siiani. Paar tunni möödudes hakkas punetus kaduma. Siis avastasin tagumiku peal, üks kannikas oli tervenisti punane ja ühel pool oli kublas rant. Paar tundi peale seda, kui plaanisin vanni teha, avastasin, et levib seljale. Tundub et see sügelust ei tekita, kuna ta ei puudu neid kohti. Hommikuks olid kõik kadunud. Mõned tunnid hiljem mähkme vahetusega nägin, et uuesti lööve tekkinud. Nüüd seljal ja jalgadel .
Laps pole siiani millelegi allergiline olnud. Meie mehega pole samuti allergikud. Ise seostan lõunaks antud püreega. Lõunaks andsin makaronid merekalaga spargelkapsa koorekastmes. Ta on varem seda söönud, nüüd polnud pikalt seda saanud. Mingeid muutuseid menüüs pole teinud, toitub samamoodi nagu ikka. Enamasti siiski sama toit, mis perel, kuid magedam. Purgist annan väga harva, kui ei jõua õigeks ajaks sööki valmis, aga lapsel kõht tühi.
Kas allergia võib nii äkki tekkida asjast, mille vastu pole siiani allergiat olnud?
Kas antud lööve on nõgestõbi?
Mida ma selle raviks teha saaksin või peab ootama kuni see ise möödub? Kui peaks sügelus tekkima, kuidas ma seda leevendada saaksin? Millisel puhul selle lööbega peaksin erakorralisse pöörduma?

Aitäh vastuste eest!

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Pildi järgi otsustades on tegemist nõgestõvega ja ka lööve "käitub" nagu nõgestõbi, st, lööve muudab oma asukohta ja üksik konkreetne kubel ei püsi ühel kohal kauem kui 24 tundi.
Nõgestõbe võib olla kord elus kuni 20% inimestel. Enamasti jääbki põhjus ebaselgeks. Lastel on peamiseks põhjuseks äge haigus (lapsel oli nohu) või mingi toit (sagedamini mõni värviline maius või jook).
Raviks kasutatakse Zyrtecit.
Arsti poole peab kiiresti pöörduma, kui löövet on väga laialdaselt või silmad, huuled lähevad paiste. samuti on soovitav arsti juurde minna kui lööve püsib nahal mitu nädalat või lööve kordub.

Lugupidamisega,
Tiia Voor