Kummaline probleem 4-aastase lapsega 07.11.13 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Minu lapselaps on praegu nelja-aastane. Aga kusagil 2aastaselt algas meil temaga kummaline probleem. Nimelt häirib tal miski jalgevahet, kui nii võib väljenduda. Istudes jalutuskärus, turvalisuse huvides oli sellel kärul (nagu ka kõikidel teistel) üks rihm, mis käis ka kahe jala vahelt läbi, siis alati ajas ta jalad pulkkangeks ja hõõrus oma jalgevahet selle rihma otsa.
Nüüd on lisandunud mure, et sama asja teeb ta igal pool, kasvõi voodijala otsas...
Täiskasvanutel on kummaline seda tegevust kõrvalt vaadata. Füüsiliselt ei ole seal mingeid probleeme näha, kuid me pole sellega ka ühegi arsti juurde pöördunud. Kas peaks sellest rääkima lastearstile või paluma suunamist hoopis psühholoogi poole?
Pesu ei hõõru, ei ole liiga väike ega suur, sukkpüksid samuti.
Jääb täiesti arusaamatuks, miks pisike preili selliseid asju teeb.
Ema ja isa on sellise tegevuse ära keelanud ja iga kord kui ta seda jälle teeb, on teda püütud panna nurka või lihtsalt suuliselt hoiatatud, et niiviisi ei tohi teha.
Mida peaks ette võtma?
Tänan vastuse ja arvamuse avaldamise eest

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Teie kirjelduse järgi võib tegemist olla onanismiga, mis võib olla üks lapseea arengu normaalne nähe ja mööduda mingi aja pärast iseenesest. Väikelapsed avastavad oma keha ja katsuvad seda igalt poolt ning selle käigus on laps tundnud, et alakeha hõõrumine tekitab mõnutunnet. On normaalne, et laps tahab mõnutunnet veelgi kogeda ja ta jätkab seda tegevust. Vahel lahendab laps selle tegevusega ka tekkinud psühholoogilisi pingeid. Häiriv on see ümbritsevatele inimestele, väike laps ei saa aru, et selline tegevus ei ole teiste seltskonnas viisakas. Kui see on aga väga häiriv ja laps teeb seda sageli ja igal pool, tasuks nõu pidada psühholoogiga. Keelamisega ja kurjustamisega probleemi ei lahenda. Selline tegevus tuleb katkestada juhtides lapse tähelepanu mujale või suunata laps muule tegevusele ja pakkuda lapsele lähedus- ning kindlustunnet.
Kaua selline tegevus kestab ilma sekkumata on raske ütelda. Tavaliselt mõistavad eelkooliealised lapsed, et masturbeerimine ei ole avalik tegevus ja nad võivad jätkata seda ka teki all või vannitoas olles. Tahtis on mõista, et laps ei tee seda paha pärast ja kellegi teise ärritamiseks.
Kindalasti peab välistama, et välistel suguelunditel ega kubemes ja päraku ümber pole mingisuguseid ärritusnähte või põletikku, mil juhul tunneb laps sügelust/kipitust ja seetõttu hõõrub ennast vastu esemeid.

Lugupidamisega,
Tiia Voor