2aastane kakab harva 31.10.13 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Minul selline mure, et kohe-kohe 2 aastaseks saav laps ei kaka iga päev. Ta võib 5-7 päeva olla kakamata ja siis "aitan" ma teda Microlaxiga. Kõht kinni pole. Ei kaeba ta ka kõhuvalu või et kakada oleks valus. See on kestnud kuskil kuu poolteist. Kuid minuarust pole see normaalne, et ma jäängi teda niiöelda kakamisega aitama. Me sööme kõik sama toitu mis temagi, juua (vett) nõuab ta juba ise väga tihti. Hommikuks erinevad kliidega ja kliideta pudrud (kaerahelbe, mitmeviljahelbe), lõunaks soe söök, õhtuks samuti korralik soe söök, vahepalaks puu-juurvilju, jogurtid, kamapallid jne. Mina käin sellise toitumisega iga hommik kakal, aga minu 2aastane hoiaks justkui kakat kinni. Mis ma tegema peaks? Kas tõesti toitumine on tema vanusele vale? Varem ta ju kakas ise-kui mitte alati iga päev, siis ülepäeviti kindlasti.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Lastel on suhteliselt sageli probleemiks tahtlik roojamise tagasihoidmine ja selles tulenevalt kõhukinnisus pärast valuliku roojamiskogemuse järgselt. Vahel võib olla valuliku kakamise põhjuseks päraku punetus, selle ümbruse lõhed ehk ragaadid. Kõhukinnisuseks peetakse olukorda, mil laps kakab harvem kui kolm korda nädalas ja kakamine põhjustab talle vaevusi.
Kui olete veendunud, et dieet on korras ja lapse päraku ümbruse nahal pole ärritusnähte, siis peab soodustama kaka väljutamist. Microlax ei ole selleks parim vahend. Pigem proovige suukaudseid vahendeid, mis muudavad kaka pehmeks ja laps ei hoiaks roojamist kinni. Valutu kakamise kogemuse järgselt võiks taanduda ka poti- ja roojamiskartus.
Üks parim ja enam kasutatav ravim on Duphalac, sest see ravim ei imendu seedetraktis ja annust võib suurendada kuni 2 ml ühe kilogrammi kehakaalu kohta ööpäevas ilma kõrvaltoimeid kartmata. Duphalaci võib kasutada mitu kuud ja peab kasutama nii kaua, kui laps hakkab iga päev kakama, seejärel võite ravi annust hakata langetama 5 ml kaupa. Kindlasti ei saa õhutada potil käimist karistusega, mõjub ainult kiitus, kannatlikkus ja järjepidevus. Soolemotoorika ehk siis soolesisu väljutamine päraku suunas muutub tugevamaks söömise ajal ja pärast söömist. Seega on hea aeg laps potile panna just pärast sööki. Teine sobiv potitamisaeg on ka pärast magamist.

Edu soovides,
Tiia Voor