Viiruslik meningiit 12.09.13 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on selline mure, et meie peres kasvab kaks last 2,5 a ja 4 aastane. Mõlemad käivad lasteaias. Meil on plaanis minna 2 nädala pärast (28.sept) puhkama. Mõtlesin, et homsest jätan nad koju, et vältida haiguseid, kuid nüüd sain teada, et lasteaias ühes teises rühmas diagnoositi viiruslik meningiit. Kui ruttu need sümptomid avalduvad? Ning kui nakkav see üldse on? Mõte lihtsalt selles, et tuulerõugetel on vist 10-20 päeva see inkubatsiooniaeg, aga viiruslikul meningiidil?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Viiruslikku meningiiti tekitavad erinevad viirused: puukentsefaliidi viirus, enteroviirused, adenoviirused, herpesviirused. Sel aastal oli Eestis enteroviirusliku meningiidi puhang ja küllap ka Teie lapse lasteaias on tegemist enteroviiruse poolt tekitatud meningiidiga. Enteroviirusmeningiidi peiteperiood kestab kuni kümme päeva. Nakkusallikaks on haige aga ka haigusnähtudeta inimene, kes kannab viirust oma organismis. Enteroviirused levivad fekaal-oraalsel teel ehk nakatunud inimese väljaheitest kätele ja kätelt suhu, samuti viirustega saastunud joogiveega ja toitudega või harvem piisknakkuse teel õhu kaudu. Ka pärast paranemist võivad haigustekitajad erituda seedetrakti kaudu mõne nädala jooksul. Haigestumise vältimiseks tuleb pesta hoolikalt käsi vee ja seebiga pärast tualeti kasutamist ja enne söömist.

Lugupidamisega,
Tiia Voor