Rasu lapse noku naha all 07.07.13 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Minu pojal on noku naha alla kogunenud valge rasu, mis ei saa sealt kuidagi välja ja tekitab nn ummistust. Noku nahka tagasi lükates on tekkinud valge naha alt läbikumav rasupunn.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Tõenäoliselt ei ole tegemist rasuga vaid smegmaga, mis on suguelundite rasunäärmete poolt eritatav nõre. Seda toodetakse rohkem viljakas eas inimestel, kuid veidike tekib seda ka juba lapseeas. Kui lapse eesnahk on kitsas, siis koguneb smegma eesnaha alla ja tekitab valgeid punnikesi. Neljaaastase lapse eesnahk võiks olla liigutatav, iga pesemise korra võiks ajal eesnaha lükata nii kaugele taha, et see ei valmistaks lapsele ebameeldivust ega valu. Ühel hetkel smegmapallike lihtsalt kaob, leotamine seejuures ei aita.

Lugupidamisega,
Tiia Voor