Lapse imelikud käitumisharjumused 01.07.13 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Üritan kirjutada lühidalt, kuigi ei teagi, kuidas seda teha. Nimelt on mul suur mure oma 6-aastase tütre pärast-ei tea kelle poole peaksin pöörduma. Ümbes aasta tagasi hakkas laps nina krimpsutama ja n.ö nohu sisse tõmbama-käisime arsti juures, tarvitasime nohu rohtusid-nohu nagu polnudki, aga käitumine oli endine. Sealt edasi kaks korda nina,-kurgu arstil-ei midagi-isegi mitte nohu. Viimane arst arvas, et e. on sellises vanuses tegemist lihtsalt harjumusega. Olen terve aasta vältel üritanud teda sellest võõrutada, küll halvaga ja heaga-ei midagi. Nüüd u. kuu tagasi märkasin uut kiiksu, lisaks sellele mis juba oli-nimelt on ta hakanud häälitsema-piiksuma ja teeb vahetpidamata mingit imelikku liigutust-nagu puusanõksu ettepoole, samal ajal piiksatades. Kui üritan sellest rääkida, siis nagu mingit erilist vastust sealt ei tule-ei tea, siis, et alaseljas on imelik jne. Muidu on igati adekvaaatne, aktiivne. Palun andke nõu-kuhu peaksin pöörduma? Või on teil mingeid kommentaare-kas see võib viidata mingile haigusele-olen tõesti väga mures, ei taha hiljem avastada, et tegu oli millegi väga tõsisega, millele ma tähelepanu ei pööranud. Tahaks loota et see on vaid mööduv nähtus, aga tean, et midagi sarnast ma varem näinud ei ole. Mul on ka suurem tütar
( 11 a.)-temaga midagi sellist pole toimunud.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Tegemist võib-olla tikidega. Need tahtmatud korduvad liigutused, mis vanemaks saades kaovad. Iseloomulik on korduv, ebarütmiline liigutus või häälitsus, mis algab ootamatult ja millel pole eesmärki. Tikid algavad tavaliselt koolieas, aga mõnikord juba ka väikelapsel. Tikide põhjused ei ole teada, see tähendab selle taga ei ole haigust ning tikid kaovad enamasti millalgi puberteedieas. Last ennast need liigutused ei häiri, küll aga panevad ümbritsevad inimesed liigutusi tähele. Tikide raviga tegelevad neuroloogid või psühhiaatrid. Tikisid tablettidega välja ravida ei saa, need kaovad tavaliselt iseeneslikult, küll aga saab ravimitega vähendada nende sagedust.

Lugupidamisega,
Tiia Voor