Lapse nina seest turses 17.05.13 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Lapsel tundub olevat nina seest turses. Esimene 2-3 nädalat oli meil elamine väga soe (26kraadi). Ilmselt sellest tingituna läks lapsel nina seest turse ja tekkis nohu. Saime teada, et soovitatav kraad on 22 ja alla selle. Oleme seda püüdnud jälgida ja nohust on nüüd lahti saadud. Arvasime, et võibolla on õhuniiskus liiga kuiv, kuid seda ei ole (on 40-50 kanti, mis pidi ideaalne olema).
Aga lapsel tundub siiski nina olevat seest edasi turses. Kas peaks pöörduma arsti pole? Millest see tulla võib? Või ei ole muretsemiseks põhjust ja väikestel lastel ongi see nii?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Lapse ninakäigud ongi hästi kitsad ja igasugune limaskesta turse või koorikud või nohu ninas tekitavad nohisevat hingamist. Teie saadetud pildi alusel ei saa kahjuks hinnata, kas ka tegelikult on nina limaskest turses või mitte. Selleks peab ninapeegliga ninna sisse vaatama. Kõige lihtsam on nohisevat hingamist ja nohu leevendada pihustades ninna meresoolalahust või füsioloogilist lahust ja seejärel nina pumbaga nina puhastada.
Kui laps saab hästi süüa, st imeda ja tema enda üldseisund on häireta ning laps kasvab ja areneb hästi, siis pole muretsemiseks põhjust.

Lugupidamisega,
Tiia Voor