Kolme aastase lapse kõht kõva ja punnis 18.04.13 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Minu kohe kohe kolmeaastaseks saava tütre kõht on kogu aeg väga kõva ja punnis. Selline on see olnud pea kogu aeg alates sünnist. Kui ta oli 5-8 kuud vana nuttis ta pea terve ööpäev ja siis käisime mõned korrad ka arsti juures, kes katsudes midagi ei tundnud ja arvas, et gaasid. Selle kohta küsisin arstilt veel siis, kui laps oli veidi alla kahe aasta vana, aga jälle oli vastuseks, et pole midagi. Mingeid uuringuid pole tehtud. Aga nüüd hakkan järjest rohkem muretsema, ta on ise selline peenike, aga kõht on suur nagu rasedal. Sõbrad isegi on kommenteerinud, et nagu Aafrika näljahädaline. Laps ise ka tihtipeale ütleb, et kõht valutab. Siis teen massaaži ja tundub, et veidi aitab.
Päevas käib alati vähemalt ühe korra kakal, aga vahel tundub, et ta ei pissi lõpuni. Hommikul ja öösel, kui ta on uimane ja lõdvestunud, siis pissib palju, aga päeval kui palju joob ja sööb, siis tuleb ainult väike sirtsuke.
Kas peaksin arstile rohkem peale käima, et mingeid uuringuid teeks? Milles võib asi olla? Alguses arvasin, et see on lihtsalt beebikõht, aga nüüd ta juba nii suur, et see beebikõht peaks juba kaduma?!

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kui kõht on ikka suur ja punnis ja valutab, siis võiks ju teha ultraheliuuringu kõhust ja kui laps on pissimisega hädas, siis ka pissiproovi.
Mingisuguseid diagnoosihüpoteese ei oska küll last nägamata oletada.

Lugupidamisega,
Tiia Voor