Lapsel pea ebasümmeetriline 06.03.13 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Mul on küsimus poja pea kuju kohta. Ta sai alles 3 a ning märkan viimasel ajal pai tehes üha enam, et tal on pealae tagumise osa ja esimese (lauba koha oleva) pea osa vahel tuntav jõnks (lohk). Kegrelt on tunda ka see "hari", mis algab kulmude vahelt ning jookseb üle pea kukla poole. See lohu koht on tuntavam vasakul poolel. Eesmine pealae osa on hästi ümar ja kõrgem siis kui sellele järgnev osa. Loodan, et sai arusaadav kirjeldus. Imikueas oli kõik pea kasvuga korras, aastane ümbermõõt peal ka praegu normis. Laps käis viimati neuroloogil 1,5a tagasi, siis oli küsimuse all võimalik kõverkaelsus, aga seda see ei olnud neuroloogi hinnangul. Sellega nüüd kõik korras. Poja on tubli arengus, mingit mahajäämist küll märgata pole, pigem isegi on kõne areng väga ladus nt. Lapsevanemana võib väsitavaks pidada vaid tohutut ise-tegemise-vajadust ning sealt lähtuvaid suuri jonnihoogusid. Soovin küsida, millest selline asi võib olla? Kas see võib olla seoses nende kolju-õmbluste tekkimisega? Ja kas meie pojal ainult on selline peakuju või on lastearstid selliseid juhtumeid ka varem kohanud?

Ette tänades,
murelik ema

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Ilma pead nägemata ei oska mingisugust hinnangut anda. Kirjelduse järgi võiks arvata, et need lohud ja kõrgemad kohad vastavad kolju õmblustele ja lõgemetele. Koljuõmblused ja lõgemed on lapsel olemas alates sünnist ja hiljem hakkavad nad kokku kasvama. Kokkukasvamine võib toimuda vahel ka ebaühtlaselt, mis võibki tekitada koljul ebatasasusi .
Kõige tähtsam on, et laps areneb normaalselt ja tunneb ennast hästi.

Lugupidamisega,
Tiia Voor