Kõhuvalu, joogijanu suur söögiisu jm - kuhu pöörduda? 13.02.13 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Ei tea, mida oma murega peale hakata või kuhu pöörduda...
Kõik algas vist 20-ndal jaanuaril kui poiss mängis laua taga legodega, mina ise olin teises toas, järsku kuulsin, et laps köhatas 2 korda. Läksin vaatama teda ja poiss oli väga ehmunud näoga. Küsisin kohe, kas neelasid legoklotsi alla, tema ütles, et ei tea. Kuna laps ütles, et imelik on neelata, siis läksin kiirabisse (läksin jala, kuna meil 100 m kaugusel). Tee peal tundis laps nõrkust, sest jalg muutus nõrgaks ning hoidis südamest kinni. Kohale jõudes vaatas kiirabi üle ja ütles ainult, et kurk on punane - arvasid, et äkki mingi viirus algamas.
Siis läksin 23-ndal omaalgatusel kiirabisse uuesti, aga nüüd Rakvere erakorralisse. Läksin, kuna laps hoidis ikka rinnust tihtipeale kinni ning pidevalt köhatas ning ütles, et on raske neelata nii toitu kui vett (neelas kõike aeglaselt ja ettevaatlikult). Kiirabis vaadati sügavale kurku ning tehti kopsuröntgen. Öeldi, et kurk punane ning arvati, et äkki algav trahheiit. Kuna mingit palavikku ei lisandunud ning järjest vähem oli neid sümptomeid, ei teinud midagi.
Aga siis hakkasid uued hädad pihta, arvan, et kuskil 2-e veebruari kanti. Nimelt kurtis alguses kõhuvalusid (rohkem õhtuti), siis lisandus meeletu joogijanu ning nüüd oleme hädas sellega, et lapsel paistab, et ei saa kunagi kõht täis (ja see ka just õhtuti). Ta istub laua taga peaaegu 1, 5 tundi ja muudkui ütleb, et ikka on kõht tühi, kuigi juba kõht valutab. Ise ütleb, et ta tunneb nagu ta kõht ei saagi täis. Tema sõnad on sellised :" Mu kõht ei tunne midagi, aga kurk tunneb, et tahan veel süüa"
Olen pakkunud küll välja seda, et äkki kurk tahab hoopis juua, aga ei, süüa tahab. Ja muidugi on hea meel vaadata kui ta sööb, sest ta on sihuke peenike poiss ka.
Muret teebki see meeletu joomine, kõhuvalu ning söögiisu, mis ei taha lõppeda ning need kõik on just õhtul lapsel, hommikul ja päeval pole sellist probleemi.
Võibolla on ka see oluline info, et 31-sel detsembril oksendas ka laps öö läbi ning lõpus lausa kollast sappi.

Kuidas peaksin edasi käituma? Ja mis on võimalikud haigused ning mis proove ja teste peaks lapsele tegema?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Palun pöörduge lastearsti või -arsti vastuvõtule. Ilma last ja uuringute vastuseid nägemata on väga raske mingisuguseid soovitusi anda. Kuna lapsel on mitu kaebust ja ise pole last nõinud, siis interneti teel on võimatu anda uuringu- ja ravisoovitusi. Hea oleks kui te paari päeva jooksul kirjutaksite üles, kui palju ta vedelikku tarbib (sööb ja joob) ning kui palju pissib. Võib-olla näiteks hommiku poole ta sööb ja joob vähe ning seepärast joob õhtuti rohkem. Need andmed võtke arsti juurde kaasa. Tasuks teha ka tavaline vereanalüüs ja rohke veejoomise korral määrata veresuhkur.

Lugupidamisega,
Tiia Voor