Väikelapsel suu lahti 25.08.12 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Märkasin lapselapse juures siis, kui ta sai umbes 4 kuuseks, et hoiab aeg-ajalt suud lahti ja keel on huulte vahel, piltlikult öeldes nagu keel ei mahuks suhu ära. Eritit hakkas silma siis, kui poiss ennast nagu lõdvaks lasi. Kuna emme oli ka seda märganud, siis küsis perearstilt nõu. Perearst küll probleemi ei näinud, aga suunas siiski igaks juhuks neuroloogile. Ka tema ei leidnud patoloogiat. Nüüd on poiss 9kuune, seisab, laliseb, naerab ja suhtleb, aga kui unistama jääb, siis ikka suu lahti ja keel huulte vahel. Eelmise poisi puhul polnud sellist probleem ja üldse pole mina varem sellist last näinud. Kui see on normaalne nähe, siis millal võiks loota, et poiss enam nii ei tee? Kuulmise järgi ninahingamine tal raskendatud pole, seega ei oska adenoide ka arvata, lihtsalt häirib lapse ilme. Võib-olla on hirm asjatu, aga lihtsalt need erinevate sündroomidega lapsed tükivad ka seda moodi olema, et suud lahti, mõnel muud nähud ka veel. Ja lasteaias oleks ta ka erineva väljanägemisega. Kas Teie praktikas on sellist probleemi ette tulnud?
Ette tänades
Vanaema

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Nagu ma Teie kirjast aru saan, on neuroloog lapse üle vaadanud ega leidnud mingisugust haigust. Kui lapsel oleks olnud mingisugune sündroom, oleks neuroloog kindlasti leidnud veel haigustunnuseid. Kui aga laps on hästi arenenud ja terve, siis ei ole alust sündroome kahtlustada.
Võib-olla on tegemist harjumusliku keelehoiakuga, mis lapse kasvades ehk möödub või keele lihaste madalama toonusega, mistõttu kipub keel hammaste vahele. Nende põhjuste korral võib kõne hilineda, aga Teie lapselaps suhtleb ja aja möödudes lihaskond tugevneb ning keele hoiak paraneb.

Lugupidamisega,
Tiia Voor