puusaliigeste alaareng 28.01.02 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Tütrel (3-kuune) diagnoositi röntgenpildi alusel mõlema puusaliigese alaareng (miski nurk 25 lubatud kraadi asemel 40; jalad siiski õiges asendis, mitte kuskile kaugele nihkunud.). Paraku ei saanud ma arstilt vastust pea mitte ühelegi tekkinud küsimusele. Arst käskis jalgu hästi laiali hoida, selleks spets padi (poroloonist) jalge vahel. Samas ütles, et ega sellest ei aita, et saame paari nädala pärast tugevama vahendi (selle, kus mingi pulk jalgu laiali hoiab). Aga miks siis mitte kohe, kui poroloonist nagunii kasu ei ole? Ja kaua see ravi üldse kesta võib? Teiene asi, et jalgade peale ei tohi toetada. Aga käime ka ujumas (lihased veidi pinges), kus laps toetab ju ka jalgadega vastu vanni põhja või tõukab enda vanni servast ära. Kas seda siis tohib? Ja roomamisharjutusi, kus toetan teda talla alt, ja tema lükkab end edasi?

Olen ka lugenud, et enamasti on arengust maha jäänud ainult üks puus, mitte mõlemad, ja et röntgenipildi järgi olevat ka kerge eksida... st, äkki peaks veel mingeid uuringuid tegema, et asja tõsidusest täit selgust saada?

Tänan vastuse eest.

Arst vastas:

dr Maret Eller

Lastekirurg

TÜK Kirurgiakliiniku lastekirurgia osakond

Lugupeetud lapsevanem!

Kõik need küsimused peate esitama lasteortopeedile, kes peale lapse ja röntgenfilmide läbi vaatamist neile küsimustele ka vastused oskab anda. Last ja röntrenfilme nägemata ei oska neile küsimustele vastata.