Võimalik allergia, lisatoiduga jätkamine 19.04.12 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Lp Doktor!

Minu, praegu seitsme kuu vanusel (7 k 1,5 n) lapsel diagnoositi atoopiline dermatiit aprilli alguses (6 k ja 3,5 n). Jalgadele tulid karedad laigud juba paar kuud varem ja kõhule lõi ˇa kuu aega tagasi sügelev lööve. Arst kahtlustas põletiku tekitajaks toiduallergilist reaktsiooni. Mõlemal juhul nii karedate laikude kui ka lööve ägenemisel oli laps vahetult saanud vaktsiine ning viimane kord ehk siis ägeda kõhulööbe ajal tulid lisaks kaks hammast korraga. Et võimalikku toiduallergiat välja selgitada palus ta lapse lisatoidult maha võtta ja minul jätta toidust välja põhiallergeenid: gluteen, piim, muna. Laps alustas lisatoidu proovimisega kui sai kuue kuu vanuseks. Lisainfoks veel, et karedad laigud ja paar punni olid kõhul juba enne lisatoiduga alustamist. Nüüd olen kolmandat nädalat nö dieedil ja olen uuesti katsetanud nende kolme grupi toiduainetega, et võimalikku allergeeni välja selgitada. Lapse kõhule on tulnud üksikuid punne, mis on paari päevaga ka taandunud. Karedad laigud jalgadel ei ole karedamaks ega punetavamaks läinud, pigem paremaks. Järgmine arstiviisiit (dermatoveneroloogile) on alles 11.05. Mul on aga mure lapse kaalu ja toitumise pärast! Lisatoidult maha võtmisega kaotas laps kahe nädalaga 50 grammi (8010-7960 g). Olen lugenud, et seitsme kuu vanusele tuleb anda rauapuuduse vältimiseks juba liha. Kui me uuesti arstile saame on laps juba kaheksa kuud täis. Kas ma võin uuesti alustada lisatoidu andmisega - katsetamisega, olukorras, kus põhiallergeenide testimisel lapsel ägedat löövet ei järgnenud, et välistada rauapuudust jm lapsele kahjulikku olukorda või pean tõesti last veel 3 nädalat ainult rp-a toidul hoidma, et nahaarsti nõu ära kuulata? Laps sai lisatoiduks peamiselt lillkapsast ja suvikõrvitsat ning gluteenivabu putrusid. Hoidsin teda juba siis nö allergiat tekitavatest toiduainetest eemal. PS Laps sai kõhulööbe raviks Advantan kreemi ja Zyrteci tilkasid.

Lugupidamisega ja ette tänulik olles!

Lapsevanem

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Atoopilise dermatiidi korral on toiduallergiat ca 30%-l lastest. See tähebdab, et mitte iga kord ei ole lööve seotud toiduga. Nagu Te isegi märgite oli lapsel lööve olemas juba enne listoidu andmist. Ühtki toitu ei ole vaja menüüst välja lülitada n-ö igaks juhuks. Hoiduma peab vaid neist, mille suhtes on allergia kindlaks tehtud. Võib-olla on nahaarstil võimalik võtta vereanalüüs ja määrata sellest IgE antikehasid toiduainete suhtes ning selle alusel otsustada, kas üldse on allergiat piima, muna, gluteeni vastu. Kui mõni söök või jook tekitab söömisel või joomisel nahalööbe, ei peaks kohe allergiat kahtlustama. Siis soovitatakse kahtlusalune söök või jook kaheks nädalaks lapse menüüst välja jätta ja uuesti proovida. Kui haigusnähud ei kordu, ei ole tegemist allergiaga ning nende toitude söömist või joomist võib rahumeeli jätkata.
7-kuune laps peab kindlasti saama lisatoitu ja kindlasti ka liha. Lillkapsast, brokkolit, suvikõrvitsat ja kartulit ning võiksite ikka anda, samuti andke ka putru.
Nahalööbe korral on väga-väga oluline naha igapäevane hooldus pehmendavate kreemidega, mis mõeldud atoopilise nahaga imikutele ja on müügil apteekides. Lapse ihu vastu peab olema vaid puuvillane riie ja lapse pesu ning ihu pesemiseks peavad olema ka tundlikule nahale mõeldud tooted (sensitive). Kui nahalööve sügeleb, siis saab leevendust Zyrtecist ja kui nahalööve on äge, st punane, kare ja laieneb, siis aitab paikne hormoonkreem (Advantan).
Kui nahaarst ei saa teha allergiatest, siis ehk saate saatekirja allergoloogi juurde.

Lugupidamisega,
Tiia Voor