Laps köhatab pidevalt 16.04.12 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Palun teie arvamust lapse tervisemurele?
5-aastane poiss põdes veebruaris grippi, peale mida on jäänud tänaseni pidev köhatamine. Avaldub köhatamine eriti hommikuti - pihta hakkab see umbes pool tundi peale tõusmist ja siis on pidev köhatamine umbes tunni jooksul, peale mida köhatamine lakkab ja päeva peal on üksikud köhatamised ja õhtul jälle natuke süveneb. Peaaegu üldse ei ole magades ja õues olles. Enamjaolt on köhatamine selline, nagu köhataks häält puhtaks, sageli ei tee suudki lahti selle peale. Täiemõõdulist nohu ei ole, vahel on nina kergelt tatine.
Sümptomiks on veel öine häälekas hingamine ja kerge norskamine nagu nina oleks kinni ja päeval pidev ähkimine (selline heli mis kostub järsku ja kõvemalt välja hingates). Vahetevahel olen märganud ka vaevumärgatavat löövet põskedel (punakad punnid). Lisaks on tal tekkinud komme pidevalt silmi ja nina hõõruda.
Perearst vaatas lambiga nina ja kõrvu, kompis kaela (mandlid, lümfid vist) ning kuulas kopse ja ütles, et ei ole nagu midagi kahtlast.
Laps ise ei kurda nagu millegi üle, palaviku ei ole, sööb korralikult ja väsinud ei ole.
Sooviksin lisaks teie arvamusele veel teada, kuhu on võimalik pöörduda (näiteks tasuline abi), kui mure lahendamine perearsti juures ei edene?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Köhatamine võib jääda püsima pärast gripi põdemist 6-8 nädalat. Kui aga köha ei ole aga öösiti, siis võib olla tegemist harjumusliku köhatamisega.
Häälekas hingamine ja norskamine viitavad ninahingamise takistusele, mille üheks põhjuseks võib olla adenoidi suurenemine. Kui aga laps hõõrub pidevalt silmi ja nina, siis selle põhjuseks võib olla mingi allergia, millega kaasneb silmade/nina sügelus ja ninahingamise takistus.
Kaebuste püsimisel soovitan kas kõrva-nina-kurguarsti või lasteallergoloogi konsultatsiooni.

Lugupidamisega,
Tiia Voor