Lapsel südamepuperdamine 20.03.12 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere.

Just 7-aastaseks saanud lapsel on olnud paar murelikuks tegevat episoodi südamega. Viimati juhtus see kuu aega tagasi, peale mandlioperatsiooni. Kolmandal opijärgsel hommikul ütles laps kohe peale ärkamist voodis lebades, et ta süda lööb väga kiiresti ja et pisut iiveldab ka. Südamelööke mõõtes sain tulemuseks 120. Lapse enesetunne oli ilmselgelt kehv, ta oli nõrk ja tahtis vaid pikutada. Südamepuperdamine kestis päris pikalt, ligi tund aega. Viimaks taipasin talle suhkruvett pakkuda ja ei oska öelda, kas sellest, ent lapse enestunne paranes varsti ja südametegevus läks normi tagasi. Hiljem soostus ta ka pisut sööma. Mandliopi tõttu oli ta olnud vahetult enne seda juhtumit üsna kasina söögi peal - neil kolmel päeval sõi ta minimaalselt, sest kurguvalu segas. Hiljem hakkasingi mõtlema, kas südame puperdamine ja iiveldus võis olla ehk opijärgsest söömatusest tingitud. Kas võis olla, et veresuhkur läks liiga madalaks?

Mul meenus ka, et eelmine analoogne intsident oli tal olnud peale 2-päevast okseviirust, kus ta samamoodi oli peaaegu söömata. Juua ta küll sai, aga ka mitte tavapäraselt, vaid vähem.

Minu küsimus ongi, kas madal veresuhkur võib põhjustada südame puperdamist ja iiveldust? Ja kas veresuhkur võib nii lühikese aja jooksul siis sedavõrd madalaks minna, et tekitab lausa sellist halba enesetunnet? Kas see on normaalne või viitab selline veresuhkru langus mingile tervisehädale? Muidu on lapse veresuhkur alati perearstil mõõtes normis olnud, 4,3 mmol/l ja 5,2 mmol/l.

Paar korda varem on ka laps kurtnud südame puperdamist, kahjuks ei mäleta nendest kordadest, kas see ka siis mõne haigusega kokku langes.

Mainin ka seda, et sügisel käisin nende episoodide tõttu lapsega kardioloogil ja ta südant uuriti. Tehti EKG, ultraheli ja ka ööpäevane Holter. Arst patoloogiat ei leidnud. Epikriisil on kirjas järgmine info:

Südame toonid normaalse tugevusega, lõhestunud.
Fr. 80 x minutis, kerge respiratoorne arütmia.
Lamades süstoolne kahin sternumi vasakul serval, p.m. 3-4 PSS, tipul, seistes praktiliselt kaob.

EKG: patoloogilise leiuta
EhhoKG: patoloogilise leiuta
Ekg-Holter:
jälgitud ööpäeva jooksul patoloogilisi rütmihäireid ei esinenud. Max. fr. 200 x min, siinusrütm, mis langeb ajaliselt kokku halva une tõttu nutuga ärkamisega (minu vahemärkus: tol perioodil esines lapsel vahel unepaanika hooge). Periooditi väljendunud siinusarütmia; ühtki paroksüsmaalse tahhükardia episoodi jälgitud ööpäeval ei esinenud. Praegu südame poolt patoloogiat diagnoosida ei saa.

Südamearstil käies ei taibanud ise veel neid episoode söömatuse ja madala veresuhkruga seostada, seega ei osanud ka selle kohta küsida. Seega sooviksingi väga teada, kas konkreetsed südamepuperdamised võisid tuleneda madalast veresuhkrust ja kas see, et veresuhkur vähese söögi tõttu nii madalaks läks, on normaalne või haiguslik.

Ette tänades
E.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Madal veresuhkur võib tekitada südamepkslemist, käte värisemist, higistamist. Kas aga Teie lapsel oli südame puperdamise põhjuseks madal veresuhkur, ei saa kinnitada muul moel, kui mõõta veresuhkru väärtust halva enesetunde ajal. Kui veel peaks selline situatsioon korduma, et laps on söömata ja tunneb ennast halvasti, võiks veresuhkrut mõõta. Enne seda ei tasu mingeid järeldusi ega ennustusi teha.
Laste süda lööbki kiiremini kui täiskasvanutel. Kuue- kuni 12-aastastel lastel on normaalne, et süda lööb minutis 80-120 korda. Seega Teie poolt mõõdetud 120 lööki minutis jääb veel normi piiresse.

Lugupidamisega,
Tiia Voor