Lapse luksumine 09.03.12 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Mul on mure lapse luksumise pärast. Algas see ca 1,5 kuud tagasi. Luksub ca 3-5 korda päevas, õnneks väga lühikest aega, tavaliselt alla ühe minuti. Kodus on veepudel pidevalt käeulatuses.
Muid probleeme pole lapsel varasemalt toitumisega seoses olnud. Samuti ei esine tal allergiaid ega muid haigusi.
Luksumine ei teki alati pärast söömist, samuti pole täheldanud, et mingi kindla toiduaine tarvitamisel.
Milles võiks probleem olla?
Suured tänud ette!

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Luksumine tekib, kuna vahelihas, diafragma, ja roietevahelised lihased tõmbuvad äkiliselt kokku ning tekitavad sissehingamise. Kõige sagedamini põhjustab luksumist mao liigne venitus põhjustatud kas ülesöömisest või gaasiliste jookide joomisest või õhu allaneelamisest, näiteks nätsu närides või kõrrest juues. Ka maosisu temperatuuri järsk kõikumine võib tekitada luksumist. Emotsionaalne stress või suur erutus võivad ka luksumist tekitada. Üliharva on luksumise põhjuseks mõni haigus. Kui igapäevane luksumine on kestnud üle kuu aja, siis peaks arst lapse läbi vaatama. Kontrollima peaks ka lapse kõrvu, sest näiteks väikegi võõrkeha kuulmekilel võib tekitada pideva luksumise. Kui luksumine ikka püsib, võiks teha lapse kopsudest-rindkerest röntgenülesvõtte ja mõned vereproovid. Täpsemate uuringute ja analüüside vajaduse üle peab otsustama perearst.
Luksumist saab pidurdada näiteks tahke leiva söömisega või sidruni hammustamisega, keele pika ja jõulise suust väljasirutamisega, hinge kinni pidamisega (seda 2 a laps ei oska veel teha), nuuskpiirituse nuusutamisega.

Lugupidamisega,
Tiia Voor