Laps on alles aastane ja enamiku ajast haige olnud. 10.02.12 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere, minu mure selline... Poeg on mul aastane ja ta on mul olnud enamiku ajast haige. Oleme peale sünnitust juba 3 korda haiglas olnud. Sünnitus ise läks meil väga hästi. Enne kui ta jõudis ühekuuseks saada, läksime suure palavikuga haiglasse, kus ta sai antibiootikumiravi, haiglas haigestus laps veel rotaviirusesse. Saime nädal hiljem koju. Siis olime veel külmetuse pärast haiglas ja no vahepeal on ta muidu ka haige olnud. Haapsalu lastearstile tekitas ka lapse liiga tihe haigestumine muret ja ta saatis meid Tallinna nina- kurgu - ja kõrvaarsti juurde. Laps hingab tihti läbi suu, nüüd on hakanud rohkem läbi nina hingama. Nii, Tallinnas uuringutel öeldi, et kõik on korras ja et tuleksime siis, kui laps on 1,6 aastat vana. Siis olla organid rohkem arenenud. Ja targemaks ma seal väga ei saanudki. Nüüd hiljuti olime lapsega jälle haiglas... nädal aega oli palavik ligi 40, diagnoosiks kurgupõletik, lisaks nädalasele palavikule olime me veel nädal haiglas. Saime kodusele ravile. Nädal hiljem läksime kontrolli, kõik analüüsid olid korras ja arst tunnistas ta terveks. Järgmine päev oli poisil jälle palavik, helistasin lastearstile ja ta oli sõnatu. Pidin last jälgima. Järgmiseks päevaks oli palavik läinud. Lisaks on poisil rohkem kui pool aastat olnud lümfisõlmed paistes. Ma tõesti ei tea enam, mida ma tegema peaksin või kuhu pöörduma, et teada saada, miks on laps kogu aeg haige.

Ettetänades Sandra!

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

. Väikelaps võib põdeda aasta jooksul 6-8 hingamisteede nakkust ja 2 kõhulahtisusega kulgevat nakkust. Väikelaste immuunsüsteem veel küpseb-areneb ja laste limaskestadel on vähe kaitsekehi (IgA tüüpi kaitsekehi), mistõttu lapsed on piisknakkustele eriti vastuvõtlikud. Koolieaks kaitsekehade hulk suureneb ja laps ei haigestu enam nii sageli. Immuunsüsteem areneb-küpseb omasoodu ja selle kiirendamiseks ei ole kahjuks ühtki imevahendit.
Immuunpuudulikkust peab kahtlustama siis, kui lapsel on korduvalt haigused (kõrvapõletikud > 8 , kopsupõletik >2, rasked mädapõletikud >2 korra aastas), mis vajavad antibiootikumravi või haigused ei parane ilma korduvate antibiootikumi kuurideta või laps ei kasva ega arene normaalselt. Siis on vajalikud lisauuringud ja neid teeb lastearst.
Kui on kõrge palavik, siis soovitan alati kontrollida ka pissiproovi.
Kõigil lastel on lümfisõlmed tuntavad, kaelal, kaenlaalusi ja kubemes. Kui lümfisõlme suurus on kuni 1 cm ja see ei tekita lapsele kaebusi, ning konsistentsilt on lümfisõlm pigem pehmepoolne, on tegemist normaalse lümfisõlmega.

Tiia Voor