Imik keeldub rinnapiimast 07.10.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Mul on 8kuune imik, kes sõi alates sünnist vähevõitu (umbes 500 ml), viimasel ajal aga üldse keeldub toidust. 6 kuud oli ta rinnal, 2 viimast kuud sõõrutasin rinnapiima (kuna ta on laisk imeja ja piimakriisid olid sagedased) ja pakkusin talle lusikast. Nüüd keeldub ta rinnapiimast üldse (ei soovi juua rinnapiima ei lusikast, ei beebitassist, rinda kasutab lutina). Probleemid hakkasud peale 4. elukuud, kui hakkasime lülitama menüüsse lisatoitu. Lisaks on tal lehmapiima valgu allergia (väljendub atoopilise dermatiidi ja gaasidena). Jälgisin vastavat dieeti ning nahalööve kadus ära. Kuna ta sööb nii kehvasti, hakkasin otsima alternatiive, pakkusin talle Aptamil allergy care- sööb seda natuke paremini, aga ikkagi vähe (70-90 ml isegi siis, kui söögipaus oli 4-5 tundi) ning mis on veelgi hullem, lapsel tekkis allergia ka sellele rinnapiimaasendajale (lõi uuesti välja atoopiline dermatiit, kohe peale joomist tekib urtikaaria nahal, kuhu piimasegu on juhuslikult sattunud, laps on viril ja kogu nägu sügeleb). Ta sööb hästi ainult lisatoitu (liha, puuvilja- ja juurviljapüreed).
Natuke arvudest: lapse sünnikaal oli 4066 g, kuni 4.elukuuni kaaluiive hea 600-800 g, 5. ning 6. elukuul ca 500 g, 7.elukuul ca 400 g ( 7 kuuselt kaalus 8500 g), varsti läheme perearsti juurde, aga tundub et ta pole eriti kaalus juurde võtnud. Graafiku järgi on ta veel oma koridoris, kuid alumisel piiril.
Küsimus, kuidas last toita? Kas on alust kahtlustada mingit haigust?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Atoopilise dermatiidi korral, kui kaasnevad ka seedeprobleemid, võib olla lapse kaaluiive halb. Pärast 6. elukuud hakkavadki lapsed vähem kaalus juurde võtma, kaaluiive 400-600 g kuus on täiesti normaalne.
Kuidas piimaallergia kindlaks tehti? Kas nahatestidega või vereproovist? Kui lapsel on allergoloogi poolt kindlaks tehtud piimaallergia, siis peaks ema vältima piimatooteid ka oma menüüs kogu rinnaga toitmise perioodi. Kui lapsel tekib nõgeslööve toidusegust Aptamil Allergy Care, milles lehmapiimavalk on väikesteks tükkideks lammutatud (hüdrolüseeritud) ja ei tohiks anda allergilist reaktsiooni, siis peaks pöörduma allergoloogi vastuvõtule. Seal tehakse provokatsioontest piimseguga ja kui test osutub positiivseks, kirjutakse välja Neocate segu. Seniks aga andke lapsele rinnapiima, ise samal ajal aga ärge tarvitage piimatooteid. Loodan, et Teil ikka rinnapiima veel on. Kui laps ei ole nõus rinnast piima imema, siis andke rinnapiima lutist. Kui laps sööb rinnapiima/piimasegu halvasti, siis suurendage lisatoidu osakaalu menüüs – päevas ca 300g.
Atoopilise dermatiidi löövet võivad ägestada piima kõrval ka muud mõjurid, näiteks viirushaigused, ebapiisav nahahooldus, higistamine, kratsmine jms.
Edu soovides,
Tiia Voor