Lümfisõlm 30.09.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Minu nelja-aastasel pojal oli aasta tagasi angiin ja peale seda suurenesid lümfisõlmed. Laps paranes, aga paremale poole jäi pisike herneterasuurune lümfisõlm alles. Ei ole valulik ja katsudes liigub ilusti. Sellisena on see lümfisõlm olnud juba aasta. Perearst ei näe muretsemiseks põhjust, sest analüüsid on korras. Mina aga olen mures, miks lümfisõlm ära ei kao?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Lastel on lümfisõlmed suuremad kui täiskasvanutel ja need on tuntavad ka ilma igasuguse haiguseta. Peetakse täiesti normiks, kui kaelal, kubemes ja kaenlaalusi on lümfisõlmed kuni 0,5 cm suurused, valutud ja vabalt liigutatavad. Herneterasuurune lümfisõlm kaela on normaalne näht. Kui laps haigestub kõrvapõletikku või mõnda ülemiste hingamisteede muusse haigusesse (nohu, kurguhaigus) võib lümfisõlm isegi suureneda.
Pärast 10. eluaastat muutuvad lümfisõlmed väiksemaks ja pole enam nii hästi tuntavad, küll aga võivad need suureneda haiguste ajal.

Lugupidamisega,
Tiia Voor