Nabasong 21.09.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Mul mure 5-aastase tütre nabasongaga. Õigemini minul ei olegi muret, kuid lasteaias käis kevadel lastekirurg lapsi üle vaatamas ja ütles, et lapsel naba all väike lohuke, tegemist songaga, mis peaks selleks vanuseks juba iseenesest taandunud olema. Ise ma ei saa midagi aru, et seal mingi lohk oleks või midagi, ilmselt ei oska vaadata. Soovitas operatsioonile minna sügisel, et tütarlaps ikkagi, suureks saades kõht ilusam ja võivad ka vaevused tekkida hiljem. Nüüd sügis käes ja peaks opile minema, kuid minul kahlused. Küsimused: Kas op on vajalik, kui ei esine mingeid vaevusi? Laps ei kurda mingit kõhuvalu ega midagi. Kui peab siiski opi tegema, kas võib sellega veel oodata, äkki siiski kaob ära iseenesest? Kusagilt lugesin, et 5-10-aastastel võib taanduda. Arsti jutust sain aru, et pannakse mingi võrk, see ju ikkagi võõrkeha, kas on parem, kui see pannakse suuremale lapsele? Mõnedel juhtudel pidi hakkama ka liikumist, just kummardamist segama.
Ühesõnaga mul ei ole midagi opi vastu, kui see on vajalik ja just lapse huvides, kuid soovingi teada, kas sellega võib oodata või on mingi soovitatav vanus songa likvideerimiseks ja missugused probleemid võivad pärast oppi tekkida, just võrgu paigaldamise osas.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Nabasonga operatsiooni vajalikkuse üle otsustab lastekirurg. Kui song ei ole iseeneslikult 5- eluaastaks taandunud, siis soovitatakse operatsiooni. Hea on, kui song vaevusi ei tekita, aga igasuguse songa puhul on oht, et songakott võib suuremaks muutuda ja song hakkab valu tegema ning songakott võib ära pitsuda. Nabasonga puhul on küll tüsistuste teke väga harva. Võrk, mis pannakse operatsiooni ajal, on kehale sobiv ja selle eesmärk on tugevdada kõhuseina, et pärast operatsiooni ei tekiks uuesti songa.
Operatsiooniaja määramiseks peate minema lastekirurgi vastuvõtule ja temalt saate veelgi täpsemalt küsida operatsiooni kohta.

Edu soovides,
Tiia Voor