Magama jäämine 18.04.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Selline mure, et laps on 1,5 aastane ja magama jäämisega õhtul suur mure. Tal oli kõrvapõletik ja peale seda enam lutti ei võta üldse ja kui une aeg tuleb, siis hakkab ainult nutma ja väga raske magama saada. Ainult ema kaisus jääb ja oma 1h läheb aega. Öösel ärkab mitu korda üles nutuga. Päevane magamine on ka tal 10 minutist kuni 3h ja alati jääb magama eri aegadel. Milles võib see probleem olla?
Tänades.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Uneprobleemid väikelastel üsna sageli. Rahutu uni võib tekkida pärast mingisugust sündmust - haigus, hammaste lõikumine, reis jne. Teie lapsel tekkisid unehäired seoses kõrvapõletikuga ja lutist loobumisega. Lutt on aga teatavasti üks asi, mis lapsi rahustab, nii sattus kokku kaks tegurit – haigus ja lutist loobumine, mis tekitasidki uinumisraskuse. Unehäire võib iseenesest mööduda, aga kui seda ei juhtu, siis allpool on Teile mõned nõuanded.
Unele on iseloomulik tsükliline kulg, st sügava une perioodid vahelduvad kergema unega ja ärkamistega. 12-kuusel lapsel kestab üks unetsükkel ca 60 minutit ja täiskasvanutel ca 90 minutit. Tavaliselt on aga ärkamised lühiaegsed ning laps uinub kiiresti ja ise, nii et vanemad ei pane väikseid ärkamisi tähelegi. Öö alguses on une surve suurem, see tähendab laps uinub kergemini. Hommikupoole ööd aga saavutab ülekaalu ärkamiste tung, mis on ettevalmistus päevaseks pikemaks ärkvel olekuks, ning laps ei suuda enam väikeste ärkamiste järgselt ise uinuda. Oluline on õpetada last iseseisvalt uinuma, ka öiste ärkamiste ajal. Enne magama minemist tehke mingi kindel rituaal – laul, üks muusika, unejutt, silitamine vms. Kindel rituaal valmistab lapse ette magama minemiseks ja soodustab uinumist. Öise ärkamise korral peate lubama lapsele vähemalt üks kord öösel iseseisvalt uinuda. Et uinumine oleks kergem, peaks laps magama jääma samas kohas, kus ta ärkab. Ärkamisel püüdke laps kõigepealt maha rahustada, näiteks silitage teda, aga ärge võtke teda voodist välja, sest ärkamise ja uinumise koht peaksid olema üks ja sama. Näiteks kui laps uinub süles, aga ärkab voodis, siis uuesti magama jäämine on raskem. Ärge andke talle öösel süüa ega juua. Proovige niimoodi tegutseda igal ööl vähemalt ühel ärkamiskorral ja vähemalt 4 ööd järjest. Kindlasti on iseseisva uinumise õppimise ajal rohkem nuttu, aga soovin Teile edu.

Tiia Voor