Atsetooni lõhn suus 20.03.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Muret teeb minu pojal vahel suust tulev atsetooni lõhn. Tunnen seda siis, kui laps on haige. Peamiselt palaviku ajal, aga ka vahel kui kõht lahti ja oksendab. Palavikku tal väga tiht ei esine, peamiselt oleme kimpus nohuga (ka pärast adenoidi eemaldamist). Olen seda lõhna tundnud juba siis, kui ta beebi oli. Ka aastasel pojal tundsin sama lõhna nädal tagasi, kui kõhuviirusega haiglas olmie. Hetkel, kui laps on terve, ma lõhna ei tunne. Siit portaalist lugedes tekitas ärevust see, et seda peetakse suhkruhaiguse üheks tunnuseks. Kas ma peaksin selle lõhna pärast muretsema? Tekkis ka küsimus, et kui mu 2 ja poole aastasel lapsel võeti siis kui ta aastane oli, pea iga kuu hemoglobiini mõõtmiseks vereproovi, kas siis mõõdeti ka veresuhkur? Või oleks ma pidanud eraldi selle mõõtmist paluma?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Atsetooni lõhn tekib ka siis, kui laps sööb ja joob haiguse ajal halvasti ja organismis tekib energiapuudus. Kui laps pole söönud ja joonud, hakkab organism lammutama rasva, mistõttu tekivad ketokehad ning seetõttu siginebki suhu atsetoonilõhn. Ainuüksi atsetoonilõhn ei ole suhkruhaiguse tunnuseks. Diabeedi korral lapse kehakaal langeb, laps hakkab palju jooma ning hakkab sageli pissima.
Kas vereanalüüsi võtmisel määrati ka veresuhkru taset, ei oska mina ütelda, seda peate küsima perearstilt.

Lugupidamisega,
Tiia Voor