Laps üle nädala palavikus 03.03.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Mu 2a8k vanusel tütrel on juba detsembrist üle nädala palavikus-see tähendab, et nädala istume haiguslehel, nädal lasteaias ja jälle haiguslehel. Perearst väidab, et süüdi on ilmad. Palavik tõuseb aga kogu aeg kõrgeks, kuni 39,5 samuti on meil köha ja nohu, mis ei lõppegi. Juba 3kuud tilgutame Otrivini tilku ja puhastame nina Quixxiga-arsti soovitus. Palavik püsib tavaliselt 3-4 päeva. Perearst on teinud ainult vereanalüüsi-mis on kogu aeg korras. Köha vastu anname Hedelixi. Kas perearst rohkem mingeid analüüse ei pea tegema või kuhu saaksin pöörduda, et keegi kontrolliks mu lapse tervist? Millest võib olla see pidev palavik?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Väikelastel, kes käivad lasteaias, on tihti probleemiks korduvad haigestumised. See tuleneb kahest asjaolust. Esimeseks põhjuseks on väikelaste immuunsüsteemi küpsemine/areng, mistõttu on laste limaskestadel veel vähe kaitsekehi (IgA tüüpi kaitsekehi) ja lapsed on piisknakkustele eriti vastuvõtlikud. Teiseks põhjuseks ongi lasteaias käimine, kus teiste lastega tiheda kontakti tõttu võib laps kergesti köha-nohu külge korjata. Peetakse täiesti normaalseks, et lasteaias käiv väikelaps põeb aasta jooksul 7-9 hingamisteede nakkust ja 2 kõhulahtisusega kulgevat nakkust. Tavaliselt on lapsed suvel terved, nii võivadki nad talvisel perioodil olla iga kuu haiged. Koolieaks kaitsekehade hulk suureneb ja laps ei haigestu enam nii sageli.
Immuunsüsteem areneb-küpseb omasoodu ja selle kiirendamiseks ei ole kahjuks ühtki imevahendit. Ainuke võimalus haigustest pääsemiseks on vältida haigeid inimesi, aga lasteaias käies on see võimatu, sest mõni laps on ikka natuke nohune või köhib.
Tõenäoliselt ongi Teie lapsel korduvad viirushaigused ehk külmetushaigused, sest palavik on lühikest aega ja vereanalüüsid on olnud korras. Kui laps on haiguste vahepeal rõõmus ja ilma kaebusteta, siis pole muretsemiseks põhjust. Üks kord võiks teha palaviku ajal pissiproovi.
Kirjutate, et kasutate lapse nohu raviks pidevalt Otrivini ,mida võib kasutada lühiaegselt, see tähendab 3-5 päeva järjest, seejärel peab kindalasti pausi tegema. Kui kasutada Otrivini järjest nädalate kaupa, siis tekib ravimi kõrvaltoimena nina limaskesta ärritus, mis väljendub nohuna. Quixxi võib kasutada pikaaegselt. Kui aga laps köhib ja tal on nohu vahetpidamata (st ei ole ka paari päevaseid nohu-köha vabu perioode), siis soovitan konsulteerida lastearst-allergoloogiga.

Lugupidamisega,
Tiia Voor