Aptamil Prematil 28.02.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Mul on 4kuune enneaegne tütar, sündinud 34. nädalal ja oli madala sünnikaaluga 1470g. 2 kuud sai rinnapiima, rinnapiima vähesuse tõttu hakkas juurde saama rinnapiima asendajat Aptamil prematili. Nüüdseks on laps kenasti kosunud, praegune kaal 5800g. Saab endiselt Aptamil prematili, kuid juhtusin juhuslikult lugema perefoorumist, et seda piimasegu ei tohigi lapsele eriti kaua anda, kuna hakkab oma suure valgusisalduse tõttu organismi koormama. Kas see on tõsi? Kas peaksin piimasegu välja vahetama?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Enneaegse piimasegu kasutamise kestus on individuaalne, sõltudes lapse sünnikaalust, haigustest ja varasemast toitmisest. Enneaegsete piimasegu toitmise kestuse üle otsustab lastearst lapse kasvukõvera ja laboratoorsete näitajate alusel. Üldjuhul tuleb väikeseid enneaegseid toita enneaegse piimaseguga kuni 40 gestatsiooninädalani ehk siis selle ajani, mil ta oleks pidanud sündima. On tõsi, et Aptamil Prematil ei sobi rutiinina pärast haiglast väljakirjutamist liiga suure valgukoormuse tõttu. Kui Teie laps on kaalus hästi juurde võtnud, siis võiks ta saada tavalist imikute piimasegu, mis mõeldud alates sünnist. Kui aga lapse kaaluiive on väike, siis võib jätkata toitmist Friso Premature, kus on valku vähem kui Apatmil Prematilis, kuid päevas ei tohiks lapsele antav valgu kogus ületada 2,5-3 g ühe kilogrammi kehakaalu kohta.

Lugupidamisega,
Tiia Voor