Roheline kaka 28.01.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

2aastasel lapsel on nüüd vahelduva eduga olnud roheline kaka. Kord vedel, siis jälle kõva ning mururoheline, aga millest tuleb, ei tea. Tegime ka mingi allergiatesti, aga ei näidanud mitte midagi. Üritasime arsti soovitusel toiduaine välja selgitada, aga ka see ei õnnestunud. Laps sööb heameelega tomatit ja hapukurki, aga need me oleme välja jätnud ja ikka tuleb roheline kaka. Millest võib tulla üldse roheline kaka ja kas peab sel puhul midagi tegema ka?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kahjuks Te ei kirjuta, kui sageli on lapse kaka roheline ja kõht lahti. Üheks põhjuseks võib olla väikelaste kõhulahtisus, mis esineb sagedamini poistel vanuses 1-5 aastat. Laps võib kakada isegi kuni 10 korda päevas ja kakamissagedus on väga kõikuv. Vahel kaasneb kakamisega ka nõrk ja lühiaegne kõhuvalu. Laps ise on aga rõõmsameelne ja kasvab, areneb hästi ning lapse läbivaatusel ei teki arstil kahtlust haigusele. Kõhulahtisus möödub iseeneslikult lapse kasvades. Soovitatakse lihtsalt vähendada mahlade ja mehude joomist.
Kui aga lisaks kõhulahtisusele tekib lapsel kaalu- ja kasvupeetus või langus, peab välistama haigused.

Lugupidamisega,
Tiia Voor