Beebil palavik juba 2 kuud 22.12.10 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Mure on lapse pikale veninud haigusega. Oktoobri lõpus jäi laps üsna kergesse nohusse, kuid sellega kaasnes ka väike palavik 37,3-37,6 (kaenla alt mõõdetud). Perearst vaatas lapse üle, kuid midagi tõsist ei leidnud. Nädalaga oli lapsel nohu läinud, kuid palavik jäi ikka samasuguseks. Perearst ütles, et see on normaalne, et mõnda aega jääb palavik veel alles. Tehti ka vereanalüüs ning uriinianalüüs, kuid kummaski ei leitud midagi halba.

Palavik ei olnud kuhugi kadunud ka veel detsembri alguseks, mil lapsel oli kuulmiskontrolli vaja minna (enneaegsuse pärast). Seal aga avastati lapsel keskkõrvapõletik. Arst määras 8 päevaks antibiootikumide ravi. Kuna palavik ei läinud ikkagi ära, läksime valve-kõrvaarstile kõrva uuesti näitama. Seal aga suunati laps kohe haiglaravile. Põletik ei olnud sugugi vähenenud ja oli tekkinud "limakõrv".

Haiglas sai ta veeni kaudu antibiootikume ja tehti ka op, mille käigus puhastati kõrv limast ning pandi šund kuulmekilesse. Järgmisel päeval saime koju (kokku olime haiglas 3 ööpäeva). Vereproovis põletikunäitajad olid korras. Arst määras veel 6 päevaks antibiootikume.

Kodus olles tekkis aga lapsel jälle tugev nohu (samal ajal võttis laps ikka veel antibiootikume). Ja palavik ei ole siiani ära kadunud. Seega on lapsel püsinud väike palavik järjest juba 2 kuud. Kas see on normaalne või on lapsel palaviku põhjus hoopis milleski muus, mida siiani ei ole osatud märgata? Kui see on peale haigust normaalne, kui kaua selline palavik võib püsida? Kas sel ajal peaks last hoidma nagu haiget (ei tohi käia õues jne)?

Pean lisama, et laps on selle 2 kuu jooksul korralikult kaalus juurde võtnud ning pikemaks kasvanud. Samuti ei ole tema üldises olekus märgata, et ta ennast väga halvasti tunneks - laps on aktiivne ning on õppinud juurde palju uusi oskusi (istumine, roomamine, seismine toe najal).

Ette tänades,
S.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kõrvapõletik ja kui see kordub, võib põhjustada väikse palaviku püsimist. Pikaajalise palaviku korral on õigem mõõta paaril päeval temperatuuri pärakust ja kui see jääb alla 37,7 C, siis on tegmist lihtsalt termoregulatsioonihäirega, mis on jäänud püsima pärast ägedat haigust ning tõenäoliselt möödub iseeneslikult.
Kui palavik üle 37,5 ikkagi püsib edasi, soovitan lastearsti konsultatsiooni.

lugupidamisega,
Tiia Voor