Imikul lööve näol 14.12.10 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Meie 1,5 kuu vanusel tütrel on näos kare ja punetav lööve. Lööve algas põhiliselt põskedelt, on natuke ka kõrvalestadel ja nüüdseks ka mujal näos ning kergelt juuste vahel ja kaelal. Käisime paari nädala eest perearsti visiidil, tema arvas, et see on iseenesest mööduv nähtus. Nüüdseks on lööve ainult tugevamaks läinud. Kuna olen ise allergik ja ka mehe suguvõsas esineb allergiat, siis muretsen, et äkki on tegu allergiaga. Mis on Teie arvamus ja mida peaksime tegema? Siiani pole kasutanud ei kreeme ega ravimeid. Laps on rinnapiima toidul, lisaks saab vaid gaasirohtu Cuplaton ja Jekoviti firma veebaasil olevat D-vitamiini. Minul praegu allergilist löövet pole. Oma söögist olen ära jätnud shokolaadi, pähklid, tsitrulised, piparkoogid, ka rõõsa piima ja munatooted.

Ette tänades ja vastust ootama jäädes,

K.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Tegemist võib olla nii imiku aknega, mis on isemööduv haigus, kui ka allergilise lööbega. Kahjuks ei ole võimalik foto järgi diagnoosi panna. Imikute akne tekib ca 3.-6. elunädalal seoses sellega, et nahal hakkava elama erinevad bakterid, mis edaspidises elus on hädavajalikud. Meie nahal on palju baktereid ja need on kaitsvad bakterid, kes ei luba meie organismi nö võõraid sissetungijaid haigustekitajaid. Laps sünnib steriilsena ja tema nahk ei ole kohanenud bakteritega ning alguses tekitavadki kõik bakterid tugeva põletikulise nahareaktsiooni. Aja möödudes harjub aga organism bakteritega ja nahalööve kaob. Imiku akne üldreeglina ravi ei vaja.
Teie lapse puhul võib aga tegemist olla ka allergilise nahalööbega, kuna lapsel on allergiahaigusteks pärilik eelsoodumus.
Kui lööve ei vähene, soovitan pöörduda allergoloogi või nahaarsti vastuvõtule. Nahaarsti juurde saate ilma saatekirjata, allergoloogi vastuvõtule pöördumiseks on vaja perearsti saatekirja.

Lugupidamisega,
Tiia Voor