5-kuusel kõhuga probleemid. 01.12.10 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Lapsel läks kõht lahti 2,5 nädalat tagasi peale seda, kui olin 3 päeva lisatoitu proovinud (kõrvits). Jätsin kõrvitsa ära, aga siiani pole kõhtu korda saanud. Kas tohin lisatoitu anda või pean ootama, kuni kõht korras? Laps peagi 6-kuune ning tahaksin proovida. Kakab öösel 2-3x ja päeval ~5x. Nüüd kaka enam nii vedel pole, aga ikkagi tumeroheline. Olen andnud 5 päeva ka Linex baby´t, aga pole veel näinud, et abi oleks. Perearst arvas, et äkki on tekkinud rinnapiima allergia ja peaksin hakkama rpa andma. Kas võib alles nüüd tekkida, kui varem pole probleeme olnud? 5 päeva tagasi tuli esimene hammas. Olen kuulnud, et ka sellest läheb paljudel kõht lahti, aga jällegi nagu liiga kaua see olnud juba. Ma enam ei tea, mida teha, kuna ei tundu, et paremaks läheks.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Rinnapiim on lapsele parim toit, mina küll ei soovita rinnaga toitmist lõpetada.
Kõhulahtisuse põhjuseks võib olla viiruslik kõhulahtisus, toidutalumatus. Ka hammaste lõikumise ajal võib lühiaegselt olla vedelam iste.
Ärge praegu uuesti kõrvitsat andke. Võite anda natuke kartulipüreed (ilma piima ja võita) või lillkapsapüreed. Need on kõige vähem allergiat tekitavad püreed. Kõhulahtisuse korral võib proovida ka riisitummi, jällegi piimata keedetud. Uut toitu andke esimesel päeval üks teelusika täis ja suurendage kogust iga päev kaks korda. Kolm esimest päeva andke ainult ühte uut toitu, siis lülitage menüüsse järgmine jne. Vahel võib olla viirusliku kõhulahtisuse järgi vedelam iste paar nädalat.
Kui kõhulahtisus püsib veel üle kahe nädala ja lapse enesetunne on häiritud või laps ei võta kaalus juurde, siis soovitan lastearsti konsultatsiooni.

Edu soovides,
Tiia Voor