Lapse isutus ja kõhnumine 30.10.10 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen väga mures oma tütre tervise pärast, kuna sööb väga kehvasti ja võtab kaalust alla. Lapse pikkus 150cm, kaalub 39-40kg. Laps on sünnipärase ajukahjustusega, põeb epilepsiat, kerge vaimne alaareng. Põeb sageli põiepõletikku. Probleemid söömisega algasid aasta tagasi (nov.2010), kui laps käis skolioosi korrigeerival operatsioonil. Pärast seda haiglast koju saades põdes viirushaigust (4 päeva kõrge palavik,köha). Peale kõike seda oli väga nõrk, hemoglobiin madal, samuti raua tase, võttis rauatablette kuu aega. Kevadel oli sageli kerges palavikus, väsimus, sõi vähe. Suvel samuti isutu, uriinianalüüs korrast ära, sai ravi(nitrofuratoin). Viimasel ajal kaebab kõhuvalu, iiveldust, väsimust, aeg-ajalt kõht lahti. Augustis sai tehtud uriini-, vere- ja väljaheiteanalüüsid. Kõik oli korras,vaid uriinianalüüs taas korrast ära, sai ravi. Eile käisime narkoosiga hambaravis, hammas tõmmati välja. Nüüd laps taas väga nõrk, ei söö. Mis lapsega toimub ja mida ette võtta?
Tervitustega ja ette vastuse eest tänulik väga murelik ema.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Teie lapsel on väga mitu haigust, mistõttu peaks tema söömishäirega tegelema komplekselt, st vajaks ta nii arsti, söömishäiretele spetsialiseerunud psühholoogi kui ka dietoloogi konsultatsiooni. Momendil on söömine kindlasti häiritud hamba väljatõmbamise tõttu, sest haav võib tekitada valu.
Halva isu korral on vajalik pidada toidupäevikut, kuhu kirjutatakse 3-4 päeva üles kõik söök ja jook, mida laps tarbib. selle alusel saab dietoloog välja arvutada saadud toiduenergia ja toitainete hulga ning otsustada ja kuidas menüüd täiustada. Arsti konsultatsioon on vajalik, et välistada haigused, mille tõttu tekivad söömishäired.
Esmalt pöörduge oma murega perearsti poole, kes kõige paremini teab piirkondlikke ravivõimalusi. Teie laps põeb epilepsiat, mistõttu kindlasti on ta lastearsti-neuroloogi jälgimisel, kelle poole võite ka oma murega pöörduda.

Edu soovides,
Tiia Voor