Kõhukinnisus 26.10.10 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Kui minu tütar oli oma vanaema juures 1,5 nädalat tagasi sõi ta seal midagi, mis pani kõhu kinni (põskedele tulid ka punased täpikesed, perearst arvas, et allergia). Järgmistel päevadel oli kakamine vaevaline-tegi häda suure kisaga ja ainult püstiseistes ning väljaheide oli esimesel korral kõva ja musta värvi, järgmisel korral rohekas. Nüüdseks oleme koostise pehmeks saanud Duphalaciga (10ml iga hommik) kuid laps hoiab endiselt häda kinni umbes 2-3päeva ning keeldub potile istumast, kuna hirm on suur. Perearsti juures vastuvõtul käies katsus arst lapse kõhtu ja seal probleemi ei leidnud. Järelikult ongi see hirm. Valus on oma last vaadata, kui ta seisab ja röögib.
Minu küsimus olekski Teile, et kuidas ma saan oma last suunata nii, et ta ei kardaks potile minna ja et ta häda viimse piirini kinni ei hoiaks? Kui kaua selline asi kesta võib? Kas panen ta vägisi potile, kui näen, et häda tulemas või luban püksi teha?
Varem pole meil muidu kõhukinnisusega probleeme olnud, ikka ilusasti igal õhtul. Ja juurviljad/puuviljad on meil iga päev menüüs ning hommikupuder.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Potihirmu tekkimine on iseloomulik just selles vanuses, nagu Teie laps praegu on ja potihirm tekib pärast valulikku roojamiskogemust. Et potihirmust üle saada peab lapse kõht iga päev läbi käima ja roe peab olema pehme. Et kaka muutuks pehmeks sobibki Duphalac. See ravim ei imendu seedetraktis ja annust võib suurendada kuni 2 ml ühe kilogrammi kehakaalu kohta ööpäevas ilma kõrvaltoimeid kartmata. Duphalaci võib kasutada mitu kuud ja peab kasutama nii kaua, kui laps hakkab iga päev kakama, seejärel võite ravi annust hakata langetama 5 ml kaupa. Kuidainetevaene toit ning vähene vedelik utarbimine muudavad kaka kõvaks ja tekitavad kõhukinnisust. Toit peab sisaldab kuidaineid, mis muudavad roojamassid pehmemaks ja ergutavad sooletööd. Kiudaineterikkad on köögivili, puuvili, teraviljatooted, eriti just täistera ja kliid. Proovige anda erinevaid täisteraputrusid ning köögi- ja puuvilja. Roojamassid muutuvad pehmemaks ka ploomi, punapeedi söömisel. Ka vedelikku peab laps tarbima piisavalt. Janu kustutamiseks sobib vesi või mehud (viljalihaga mahl!!). Natukene võib laps ikka maiustada, aga pakkuge kommi asemele talle kuivatatud ploome, aprikoose või tooreid puuvilju. Kartuli ja kastme kõrvale pakkuge kindlasti ka salatit. Seedetrakti normaalseks tegevuseks on oluline, et laps sööks kindlatel toidukordadel ja ei "näksiks" vahepeal.
Probleemi lahendamiseks peab tegema dieedis korrektuure, kasutama sobivaid suukaudseid lahtisteid, et roe muutuks pehmeks ja laps ei suudaks kakamist kinni hoida. Valutu roojamiskogemuse korral potikartus kaob.

Edu soovides,
Tiia Voor